Ekonomi

Faturalardan Alacağınız Parayı Sakın Bırakmayın !

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, şirketlerin fatura ve aboneliklerden haksız yere aldıkları paraları vermemek için vatandaşa kumpas kurduklarını belirterek, bu tür şirketlerde tüketicilerin asla ve asla paralarını bırakmamaları hususunda uyardı.

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Şahin, açıklamasında vatandaşların abonelik sistemiyle çalışan şirketlerden alacakları konusunda yıllardır çalışmalarının olduğunu ifade ederek, bu durumu önleyici yönetmelikler çıkmasına karşın mevzuattaki boşluklar nedeniyle tüketicinin bu meblağları alamadığını vurguladı.

‘E-DEVLET’TEN MUTLAKA SORGULATMALISINIZ’

Başta GSM şirketleri olmak üzere, internet servis sağlayıcıları ve dijital TV platformlarının çok sayıda abonesi olduğunu aktaran Şahin, şöyle konuştu:

“Şirketlere fatura ve aboneliklerden kalan ya da haksız yere alınan tutarlar var, bunların tüketiciye iadesi gerekiyor. Milyonlarca liralık alacaktan bahsediyoruz. Vatandaşlarımız bunları mutlaka tahsil etsin. Tüm vatandaşlarımız, e-devletten alacağı olup olmadığına bakabilir.

AKILLARA DURGUNLUK VEREN OYUN

Gerekli bilgileri doldurup, söz konusu alacaklar tahsil edilebiliyor ama şirketlerin bunu engellediğine yönelik çok sayıda şikayet alıyoruz. Mesela, ilgili sayfaya giriyorsunuz. Gerekli bilgileri dolduruyorsunuz. Paranın hesabınıza yüklenmesi gerekirken sayfa hata veriyor. Bir iki kez daha aynı işlemi yapınca da ‘Başvuru kotanızı aştınız’ uyarısı geliyor.

SAKIN BU YALANLARA İNANMAYIN

Müşteri temsilcisi arandığında ise başvuru için gerekli olan 90 günün aşıldığı ve bundan dolayı iade yapılamayacağı söyleniyor, ama vatandaşlarımız buna inanmasın. 90 gün diye bir süre yok. 10 yıl geçmemişse parayı iade etmek zorundalar. İade etmemeleri durumda tüketicilerin dava açma hakkı var.

3 bin 40 liranın altındaki alacaklarda hakem heyetine gidilmesi gerekiyor. Tüketici bu süreyi geçmemişse buraya başvurur, hakem heyetinden kararı çıkartıp, icra ile bile karşı taraftan borcunu alabilir. Vatandaşlar şunu unutmasın sadece kurumların değil, bizim de onları icraya verme hakkımız var.”

Şahin, tüm tüketicilere alacaklarını takip etme çağrısında bulundu.

Kamupersoneli.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir