EkonomiGündem

Vatandaşlara müjdeli haber duyuruldu: Bu bankada hesap açanlara geri ödemesiz 10 bin lira nakit veriliyor

Ülkemizde bulunan bekar vatandaşları ilgilendiren çok önemli bir kampanya duyuruldu. Bu kapsamda Ziraat Bankası tarafından bir açıklama yapıldı. Yapılan yazılı açıklamada hiç evlenmemiş ve 24 yaşını doldurmamış olan tüm vatandaşların çeyiz hesabı açabileceği bildirilerek 48 ila 59 ay olanlar için geri ödemesiz 10 bin TL’ye kadar para verileceği vurgulandı.

Türkiye’de devlet evlenecek olan vatandaşlara para desteği sağlıyor. Bu kapsamda Ziraat Bankası’nda çeyiz hesabı açanlara devlet tarafından geri ödemesiz para veriliyor. Ziraat Bankası ise resmi internet sayfası üzerinden çeyiz hesabı ile ilgili merak edilenleri cevapladı. 18 yaşından büyük herkesin hesap açabileceği çeyiz hesabı için 24 yaşını doldurmamış olmak gerekiyor. Çeyiz hesabı açmak için kendinize en yakın Ziraat Bankası şubesini ziyaret edebilirsiniz.

NE KADAR DEVLET KATKISI VERİLECEK

Devlet katkısının hesaplanmasında, evlilik tarihindeki birikim esas alınacağı ifade edildi. Bu doğrultuda Devlet Katkısı katılımcı tarafından çeyiz hesabına yapılan düzenli ödeme sürelerine göre hesaplanır; Devlet katkısı, düzenli ödeme süresinin 36 ila 47 ay olanlar için, hesaptaki birikim tutarının yüzde 20’si olduğu vurgulandı. Bununla birlikte ödenecek tutar 8.693,56 Türk Lirasını geçmeyeceği 48 ila 59 ay olanlar için, hesaptaki birikim tutarının yüzde 22’si olduğu ve tutarın 10.031,03 Türk Lirasını geçmeyeceği vurgulandı.

60 ay ve üzeri olanlar için, hesaptaki birikim tutarının yüzde 25’idir. Ancak, ödenecek tutar 12.037,24 Türk Lirasını geçemez.

Çeyiz hesabı açıp, en az 36 ay boyunca düzenli ödemelerini yapan, 27 yaşını doldurmadan önce evlenen ve evlilik tarihinden sonraki 6 ay içinde devlet katkısı almak üzere başvuran katılımcı Bakanlığın uygunluğu ile devlet katkısı alabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir