Gündem

Türkiye’deki herkesi ilgilendiriyor! Kimlik ve ehliyetler için flaş gelişme: Resmen duyuruldu

Türkiye’de vatandaşlar yeni kimlikler bir çok vatandaş tarafından alınırken eski kimliklerin ise 31 Aralık 2023 yılına kadar yenileri ile değiştirilmesi gerekmektedir. Yeni kimlik almak için başvuruda bulunan vatandaşlar ise kendilerinden neden parmak izi alındığı merak ediyorlar. Bunun nedeni de belli oldu.

Türkiye’de vatandaşların 31 Aralık 2023’e çipli kimlik kartlarını almaları gerekiyor. Bu kasamda vatandaşlar yeni kimlik başvurularında bulunuyorlar. Ancak kimlik alırken memurlar tarafından alınan parmak izinin nedeni merak ediliyor. Kimlik kartı alırken on beş yaşını tamamlamış kişilerin parmak izi, parmak damar izi ve el ayası damar izi biyometrik verileri alınıyor. Bu sayede T.C. Kimlik Kartı, sahibinin doğrulanmasını Parmak vektörü veya PIN yardımıyla gerçekleştiriyor.

KİMLİK KARTININ ÖZELLİKLERİ

Vatandaşlar tarafından yeni kimlik kartlarının özellikleri de araştırılmaya başlandı. Bu doğrultuda kimlik kartlarının özellikleri şöyle oldu:

1-Güvenli kimlik doğrulaması yapılabilecek,

2-Sahtecilikten kaynaklanan vatandaş mağduriyeti önlenecek,

3-E-Devlet kapsamında sunulan hizmetlere internetin bulunduğu her yerden (ev, iş yeri vb.) kimlik kartı ile erişilebilecek,

4-İkili anlaşmalar ile seyahat belgesi olarak kullanılabilecek,

5-Kimlik kartı, elektronik imza olarak da kullanılabilecektir.

BAŞVURU E-DEVLETTEN

Kimlik kartları ile ilgili olarak bir açıklama yapıldı. Bu açıklamada 15 yaş altı çocukların Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı (TCKK) başvuruları e- Devlet üzerinden alınabileceği ifade edildi. Bu doğrultuda vatandaşlar nüfus müdürlüğüne gitmeden velisi veya vasisi olduğu 15 yaşını tamamlamamış çocuklarının kimlik kartı başvurusunu internet ortamında yapabilecek. Başvuru işlemleri için çocuğun velisi ya da vasisi tarafından e-Devlet Kapısı üzerinden elektronik imza veya mobil imza kullanmak yeterli olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir