EkonomiGenel

Devletten büyük destek! Hesaplara karşılıksız olarak 31 bin TL yatırılıyor: En az 36 ay ile…

Devlet, ihtiyaç sahibi kişilere gereken şartların sağlanması durumunda maddi yardımda bulunmaya devam ediyor. Evlenme Ödeneği gibi toplu halde alınan ödeme dışında bir müjde de ev almak isteyenler için geldi. Günümüzde her ay kira ödeme derdi olmadan kendi evinde yaşamak herkesin hayali, ancak çoğu insan maddi yetersizlikler nedeniyle bu hayalini ya birikim yapmak için erteliyor ya da bankalara borçlanarak konut kredisi alıyor. Bu noktada konut sahibi olmak isteyen kişiye devlet eli uzanıyor. Bu sayede, bankada birkaç yıl boyunca birikim yapan herkes belli bir süre sonunda devletten geri ödemesiz, karşılıksız 31 bin TL’ye varan ödenek alabiliyor. İşte Konut Hesabı desteğine ilişkin detaylar…

KONUT HESABI

Konut hesabı, uzun vadeli birikim yapmak isteyen herkesin devlet katkısından da yararlanabilmeleri için açılan bir hesap türü. Hesaplar en az 3 yıl vadeli olarak açılıyor ve bu 36 ay boyunca açılan konut hesabına düzenli ödeme yapılması gerekiyor. Düzenli aylık ödemelere ilişkin 2021 yılı için alt sınır 519,16, üst sınır 5.191,53 TL olarak belirlendi.

3 aylık ödeme planı seçildiğinde bu sınırların 3 katı geçerli oluyor. Düzenli ödemeler aylık ödeme planının seçilmesi halinde 1 yıllık dönem içinde 3 defadan fazla, 3 aylık ödeme planının seçilmesi halinde 1 defadan fazla aksatılamıyor.

Konut hesabına ilişkin tutarlar her yıl yeniden değerleme oranında artıyor.

T.C. vatandaşı olup, tamamı kendi adına kayıtlı kat mülkiyeti, kat irtifakı veya müstakil tapulu başka bir konut edinmemiş gerçek kişiler konut hesabı açabiliyorlar.

HESAPTAN PARA ÇEKİLEBİLİYOR MU?

Bir dönem içerisinde konut hesabından en fazla 2 defa para çekilebiliyor. Çekim hakkının kullanılması halinde konut hesabında kalan bakiyenin, konut hesabının açılış tarihinden itibaren yatırılması gereken asgari tutarlar toplamından az olmaması gerekiyor.