Dünyaİş İlanları

Yurtdışında çalışıp kazanın, Türkiye’de harcayın! O ülke aylık 25 bin 700 TL maaşla çalışacak 30 bin işçi alımı yapıyor

Dünyanın en mutlu ülkesi ve aynı zamanda eğitim sistemi en iyi ülkesi olarak bilinen Finlandiya’da geçtiğimiz aylarda büyük bir iş gücü açığı olduğu açıklandı. Talented Solutions ajansından işe alım görevlisi Saku Tihverainen’in, “Ülkeye gelmek için olağanüstü sayıda insana ihtiyacımız olduğu artık yaygın olarak kabul ediliyor” açıklamasının ardından devlet de göçmen alımlarının iki katına çıkarılması konusunda talimat verdi. Bu da yıllık 20-30 bin yeni göçmen işçiye tekabül ediyor. Üstelik bu ‘en mutlu ülkeye’ Türkiye’den de birçok kişi çalışmak için iş başvurusunda bulunuyor. Çalışanlara da düşük 2300 Euro yani bugünün kuruyla 25 bin 700 TL gibi bir maaş veriliyor. Siz de yurtdışında çalışıp kazanarak Türkiye’ye döndüğünüzde çok rahat koşullar altında hayatınızı sürdürmek istiyorsanız haberimizi inceleyebilirsiniz.

Finlandiya, en çok aşağıdaki sektörlerde iş gücü ihtiyacı olduğunu açıkladı:

Hizmet ve sağlık sektöründeki mevcut ihtiyaca ek olarak yakın bir gelecekte hemşire, sosyal hizmetler uzmanı, yaşlı bakım uzmanı, sağlık personeli ve anaokulu öğretmeni ihtiyacı olacak.

Yapılan araştırmalara göre halihazırda Finlandiya’nın 8 bin hemşire ve yaşlı bakım hemşiresi, 2 bin yedi yüz sosyal hizmetler uzmanı ve 4 bin kadar da anaokulu öğretmenine ihtiyacı var.

Bunun yanı sıra;

Kimyasallar,
Giyim,
Elektronik,
Makine ve bilimsel aletler,
Tekstil gibi alanlarda iş gücü açığı bulunuyor.

Buna ek olarak Finlandiya’daki Profesyonel Mühendisler Birliği, mühendis istihdam eden işletmelerin dörtte üçünün işe alım sorunlarıyla karşılaştığını bildirdi.

Finlandiya’da 180 günlük süre içinde 90 günden fazla kalmayı planlayan başvuru sahiplerinin oturma iznine sahip olmaları gerekiyor. Konaklama süresi 90 günü geçmese bile Finlandiya’da çalışmak için ikamet izni başvurusunda bulunmak da gerekebiliyor.

Ülkede çalışacak olan personele en az 2300 Euro, yani 25 bin 700 TL verilecek. Finlandiya iş başvuruları ise Monster ve Eurojobs gibi işe alım sitelerinden veya direkt olarak şirketlere müracaat edilerek yapılabiliyor.

8 Yorum

  1. Meslek lisesi Tesviye bölümü mezunuyum bölümüme hakimim teknik resim bilgim vardır. 28/06/1970 doğumluyum

  2. Gıda sek törunde çalışıyorum et açma imalat ve hazırlık çırak lık tan yetiş meyim kebapçıyım yurt dışı işi olursa gelirim

  3. yazıyı düzgün okusanıza. başvuru yapacağınız yer hepsi yaziyor bu kadar cahil olmayın

  4. Tamam ilan güzel ama başvuru yeri yada sitesi yok, bilgi paylaşılmış ama form yada site bilgileri yok. netten baktm bulamadm, nerden tam bilgi alıp başvuru yapabiliriz ? daha detay verirmisiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir