GenelGündemSağlık

Yerli aşı TURKOVAC’te flaş gelişme! Bir an önce kullanıma geçilmesi için…

İlk yerli aşımız olan TURKOVAC‘te çalışmalar hızla devam ediyor. Ankara Şehir Hastanesi Tıbbi Mikrobiyoloji Kliniği İdari ve Eğitim Sorumlusu Doç. Dr. Bedia Mert Dinç, yerli koronavirüs aşısı TURKOVAC‘ın, iki doz Sinovac aşısı yaptıranlara hatırlatma dozu olarak uygulandığı Faz-3 çalışmasında aşılanan gönüllü kişi sayısının 400’ü geçtiğini açıkladı.

 

AA’nın haberine göre, TURKOVAC’ın hatırlatma dozu olarak uygulandığı Faz-3 klinik çalışmasına ülke genelinde 28 ildeki 41 merkezde devam ediliyor. Bu kapsamda, iki doz Sinovac aşısı olmuş toplam 7 bin 400 gönüllüye tercihlerine göre 3. doz olarak TURKOVAC veya Sinovac aşısı uygulanıyor.

Doç. Dr. Bedia Mert Dinç, 3. dozlarını TURKOVAC ile olmak isteyen birçok gönüllünün çalışma için başvurduğunu belirterek, “Şu ana kadar yaklaşık 400’ün üstünde gönüllüyü aşıladık. Başvurular gayet iyi gidiyor, gönüllülerimiz hem e-Nabız üzerinden hem bizlere direkt telefonla ulaşarak hem de ALO 184 hattı üzerinden randevularını alıyorlar. Geldiklerinde ön değerlendirmeleri gerçekleştirdikten sonra aşılarını yapıyoruz.” açıklamasını yaptı.

DIŞA BAĞIMLILIK AZALACAK

Dinç, klinik çalışma kapsamında hafta sonları da aşılamanın devam ettiğini belirterek, “Bu çalışmayı ne kadar hızlı tamamlarsak TURKOVAC’ın yaygın kullanıma girmesi o kadar hızlı olacak. Ülkemizin dışa bağımlılığını azaltmak, kendi aşımızı kullanmak için o kadar hızlı yol almış olacağız.” ifadelerini kullandı.