DünyaGündemSağlık

Dünya Sağlık Örgütü herkesin merak ettiği soruyu yanıtladı: “Koronavirüs ne zaman son bulacak?”

Dünya neredeyse iki senedir yeni tip koronavirüs (kovid-19) salgınıyla mücadele halinde. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ise sık sık salgının gidişatıyla ilgili açıklama yapıyor. Yapılan son açıklama ise kafalardaki soru işaretlerini yanıtlar nitelikte oldu. Dünya Sağlık Zirvesi’nin açılışında konuşan Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, salgının biteceği zamana ilişkin açıklamada bulundu.

 

Dr. Tedros en sık sorulan sorulardan biri haline gelen, ‘Salgın ne zaman bitecek?’ sorusunu yanıtladı. Tedros, “Cevabım, ‘Dünya, sona erdirmeyi seçtiğinde salgın sona erecek’. Bu bizim elimizde. İhtiyacımız olan tüm araçlara sahibiz, etkili halk sağlığı araçları ve etkili tıbbi araçlar. Ancak Dünya bu araçları kullanmadı, haftada neredeyse 50 bin dozla salgın bitmekten çok uzak. Bildiğiniz gibi bu yıl sonuna kadar her ülkenin nüfusunun yüzde 40’ını aşılamayı hedefledik” dedi.

G20 ve yüzde 40 aşılamaya ulaşan ülkelerin, kovid-19 aşı sırasında yerlerini diğer aşı ihtiyacı olan ülkelere vermesi gerektiğini belirten Dr. Tedros, ancak bu şekilde salgının üstesinden gelinebileceğinin de altını çizdi.