Kültür-sanat

Ünlülerin Bilinmeyen Hastalıkları: Çok Şaşıracaksınız!

Tırnak yeme hastalığından epilepsiye kadar ünlülerin bilinmeyen hastalıklarını sizler için derledik.

ASLI ENVER

Aslı Enver’in disleksi bozukluğu var, yani okuma güçlüğü. Herhangi bir oyuncunun yarım saatte okuduğu metni Aslı Enver 4-5 saatte okuyabiliyor.

KIVANÇ TATLITUĞ

​Uzun süre uyku apnesi hastalığıyla boğuştu. Hayati tehlikeler içeren bu hastalığı uzun süren tedavi yöntemleri ile yendi.

BARTU KÜÇÜKÇAĞLAYAN

Bartu Küçükçağlayan katıldığı Youtube kanalında kendisinde diskalkuli (matematiksel öğrenme güçlüğü) olduğunu söyledi. 38 yaşındaki oyuncu “Diskalkuli var bende. Sayılarla ilgili problem yaşıyorum. Dört işlemle hiç aram yok. Küçükken çarpım tablosunu ezberlemiştim ama genelde parmak hesabı yapıyorum O da bir yere kadar idare ediyor. Özellikle para üstü konusunda inanılmaz geriliyorum. Allah’tan pandemi oldu da para üstü almayı bıraktım” dedi.

CANDAN ERÇETİN

Şarkıcı Candan Erçetin, ışık alerjisi nedeniyle sahnede gözleri kapalı şarkı söylediğini anlattı. Güneşe ve ışığa karşı göz alerjisi olduğunu söyleyen Erçetin sözlerini söyle sürdürdü: “Güneşe çıkmıyorum. Beyaz tenliler güneş alerjisine fazla kapılıyor. Benim uçuğum da var, bir tür herpes. Güneşe çıkınca bütün dudaklarım uçukluyordu. Güneşe çıkınca bütün dudaklarım uçukluyordu. Bu böyle devam etti. O kadar uzun oldu ki güneşe çıkmayalı. Gözümde de güneş ve ışık alerjisi var. Yaşarmaya başlıyor, onu refleks olarak geliştirdim. Sahnede genelde gözlerim kapalı şarkı söylüyorum çünkü gözlerime bütün konserlerde en az 2 binlik ışık vuruyor”

BENSU SORAL

Bensu Soral, 16 yaşındayken şişmanlayınca babası “Kilolarına dikkat et” diye uyarmış. Duruma çok üzülen Soral, bu sözleri dert edinerek diyete girince bir gün içinde 3 kez baygınlık geçirmiş ve hastaneye kaldırılmış. Soral’a doktor epilepsi teşhisi koyup 1 yıl ilaç tedavisi uygulamış. Soral, “Meğer doktorun teşhisi yanlışmış. Epilepsi değilmişim. Kalbimde hayati tehlikesi olmayan, ama ömür boyu taşıyacağım bir rahatsızlık oluşmuş. Yaptığım bilinçsiz diyet bu durumu tetiklemiş. Aşırı heyecan ve nabız yükselten sporlar bana yasak. Ben de buna göre yaşıyorum” diyor.

GÖKHAN ÖZOĞUZ

Vertigo hastalığıyla mücadele eden Gök​han Özoğuz birçok kez konserlerine ve O Ses Türkiye’de jüri olduğu dönemde programın çekimlerine katılamamıştı.

SERTAB ERENER

Sanatçı 11 yaşından itibaren ülseratif kolit hastalığı ile tanışmış. Uzun süre hastalığı ile mücadele eden Erener, hastalığının mesleğinin zirvesine çıkmasına engel olmasına izin vermeyerek, yoluna devam etti. 1995 yılında kalın bağırsağı operasyon ile alındı. Erener halen sağlıklı bir şekilde hayatına devam ediyor.

SEDA SAYAN

Yıllardır tiroid bezi rahatsızlığı olan ve düzenli olarak ilaç kullanan sunucu aç kalamıyor. Yemek yemediği zaman rahatsızlanan ve başı dönen Seda Sayan hastalığına hala bir çare bulabilmiş değil.

DEFNE SAMYELİ

Defne Samyeli, 2000’de rahim kanserine yakalandığını öğrendi. New York’ta ameliyat geçiren Samyeli uzun bir tedavi süresinden sonra Türkiye’ye tamamen iyileşmiş olarak döndü. Şimdilerde böyle bir rahatsızlığı bulunmayan Samyeli’nin kadınlara tavsiye olarak sık sık jinekoloğa görünmeleri ve testler yaptırmaları gerektiğini söylüyor.

SEZEN AKSU

Uzun yıllardır panik atak hastalığı tedavisi gören Sezen Aksu’nun rahatsızlığı azalsa da tamamen geçmedi.

BEREN SAAT

Beren Saat, tırnak yeme hastalığını ilaç tedavisiyle bıraktı.