EğitimGündem

MEB’den yüz yüze eğitim için flaş karar! 5 yaşındaki çocuklar da okula gidecek! Zorunlu eğitim yaşı 5 yaşa düştü: Detaylar paylaşıldı

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Program hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Özer açıklamalarında 5 yaşın zorunlu eğitim kapsamına alınması yönündeki hedefe ilişkin değerlendirmelerde bulundu ve “Hedefe ulaşmak için tüm planları ve bütçe yapılandırmamızı yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

5 YAŞA ZORUNLU EĞİTİM

Milli Eğitim Bakanı Özer, 2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda yer alan 5 yaşın zorunlu eğitim kapsamına alınması hedefine ilişkin soruları yanıtladı. Bakan Özer burada yaptığı açıklamalarında Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda 5 yaşın zorunlu eğitim kapsamına alınması hedefinin hayata geçirilmesi yolunda gerekli alt yapıyı sağlamayı hedeflediklerini vurguladı ve şöyle devam etti:

“Bu kapsamda 2023 yılında ise hedefimiz, 4 ve 5 yaşta okul öncesi eğitime erişimi yüzde 100’e çıkarmak. Dolayısıyla 2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda da yer aldığı şekliyle 5 yaşa anaokullarının zorunlu hale getirilmesi yönündeki hedefimizi gerçekleştirmek için tüm planlarımızı ve bütçe yapılandırmamızı yapıyoruz. Şu anda bağımsız anaokulu ve ana sınıflarında yaklaşık 1 milyon 220 bin öğrenci eğitim alıyor. Yeni oluşturulacak kapasite ile bunu 2,5 milyona çıkaracağız. Böylece okul öncesi eğitim kapasitesinde yüzde 100’lük bir artışı sağlamış olacağız”

YILLIK PROGRAMDA BELİRTİLDİ

Resmi Gazete’de yayımlanan “2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı”nın “eğitim” başlığı altında, fırsat eşitliği temelinde tüm kademelerde eğitime erişimin sağlanmasına ilişkin hedefler yer alırken erken çocukluk eğitiminde 5 yaş zorunlu eğitim kapsamına alınacak, esnek zamanlı ve alternatif erken çocukluk eğitim modelleri oluşturulacak; bu amaçla ihtiyaç duyulan ilave derslikler yapılacak.