Genel

Çalışanlar bayram etti! O belediyede asgari ücret 5 bin TL oldu!

Her yılın son aylarına doğru vatandaşlar asgari ücret ne kadar olacak? Sorularını araştırmaya başlıyor. Yıl içerisindeki duruma göre toplanan komisyonun verdiği kararlar bir sonraki yıl milyonlarca kişinin alacağı maaş netleşiyor. Peki, 2022 asgari ücret ne kadar olacak? Bu konuya ilişkin araştırmalar devam ederken, Sarıyer Belediyesi’nden son dakika açıklama geldi.

Sarıyer Belediyesi yaptığı açıklamasında belediye personelinin maaşı 5 bin TL oldu. DİSK Genel-İş Sendikası arasında anlaşma imzalandı. Toplu sözleşmeye göre asgari ücret 5 bin TL oldu.

“HERKESE ÖRNEK OLMALI”

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, yaptığı açıklamasında “Bu toplu sözleşme çok başarılı şekilde sonuçlandı. Herkese örnek olmalı” dedi.

“KEŞKE DOLAR DA 1 TL OLSAYDI”

Başkan Genç, emekçinin yanında olduklarını ifade ederek, “Ben emekçinin yanındayım demek eğer birlikte omuz omuza yürümüyorsanız o sadece slogan olarak kalır. Her türlü provokasyona karşı dimdik duran çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Umudumuzu hiç kaybetmedik. Bu toplu sözleşme çok başarılı şekilde sonuçlandı. Herkese örnek olmalı. Burası bir devlet kurumu, bu nedenle her şeyin cevabının bulunacağı bir toplu sözleşme yaptık. Şimdi bizim belediyede asgari ücret 5 bin TL oldu. Ama keşke dolar da 1 TL olsaydı” dedi.

Başkan Genç, açıklamasının devamında şunları söyledi:

“”Ülkemizde 3.049 TL olan açlık sınırının dahi altında kalan asgari ücretle geçinmeye çalışan milyonlarca vatandaşımızın olması üzüntü kaynağımızdır. Sendika yönetimiyle bu farkındalık üzerinden yürüttüğümüz görüşmeler neticesinde belediyemizde en düşük net maaş miktarı 2.825 TL’den, 5.000 TL’ye çıkarıldı.Başka bir deyişle, Sarıyer Belediyesi’nde asgari ücret 5.000 TL olmuştur. İkramiyeleriyle bu rakam 5.400 TL olacaktır. Ayrıca, 45 saat olan haftalık çalışma süresi 40 saate düşürülmüş, mesai ücretleri, yıllık izin sürelerindeki artışların yanında, çalışanların birçok hakları düzenlenmiş ve geleceğe yönelik bir güvence sağlanmıştır”

Göreve geldiğim ilk günden itibaren ısrarla uyguladığım ve söylediğim bir şey var. Çalışma arkadaşlarımın maaşlarının aksamaması için gereken çalışmaları önceden yapmak. Bugüne kadar da başarıyla yerine getirdiğimiz için mutluyum. Bundan sonra da bu düşüncemiz aynı şekilde devam edecektir. Çünkü emek en yüce değerdir.İmzalayacağımız sözleşmenin her iki tarafa da hayırlı olmasını temenni ederken, bütün çalışma arkadaşlarıma seslenmek istiyorum. Herhangi bir konuda etrafınızda dolaşan dedikodulara asla kulak asmayın. Birlikte çözemeyeceğimiz hiçbir konu yok”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir