EkonomiGündem

Ev hanımlarına emeklilik hakkı getirildi! İşte aranan şartlar ve emeklilik detayları

Bir iş yerinde sigortalı şekilde çalışmasını gerçekleştiremeyen ev hanımları tarafından emeklilik durumları konusunda sürekli bir araştırma yapılıyor ve emeklilik işlemlerinin nasıl yapılacağı merak ediliyor.

DÜZENLEME GÜNDEME GELDİ

Bir iş yerinde sigortalı şekilde çalışmasını gerçekleştiremeyen ev hanımları tarafından emeklilik durumları konusunda sürekli bir merak içerisindedir. Söz konusu durum hakkında araştırmalar yapmalarına ise devam etmektedir. İş hayatında olmadıklarından dolayı prim gün ödemesi de olmayan yaş ve çalışma yıl sürelerini sağlamamış olanlar için emekli olamamaktadır. Ancak şartları sağlayan her vatandaş emekli olabiliyor. Mevcut bir sigortalı işte çalışması bulunmadı için emekli olabilme şansı bulunmayan ev hanımlarına özel yeni bir düzenleme tekrar gündeme geldi.

BORÇLANMALAR DA YAPILABİLİR

Söz konusu kapsam ile beraber ev hanımları için emeklilik imkanı doğabilir. 50 yaşını doldurmuş ve 25 yıldır en az evliliği devam eden ev hanımları emeklilik hakkı kazanabilecekken bu tasarı ile çalışması bulunmayan ev hanımlar borçlanma gerçekleştirip emekli olmaya hak kazanabilecektir. Ayrıca doğum borçlanması gibi borçlanmalar da yapılabilecektir.

Emekli olmayı düşünen ev hanımlarının primlerinin kendisi tarafından ödenmesi gerekmektedir. Mevcut ödemeler aksatılmadan SGK üzerinden gerçekleştirilecektir. Ödemeler tamamı ile yapılmasının ardından ev hanımı emeklilik olmaya hak kazanacaktır. Ancak söz konusu durumun değerlendirilmesi için ev hanımları tarafından bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor.

GEREKLİ ŞARTLAR

SGK ile ev hanımlarının herhangi bir şekilde bağının bulunmaması, geçmiş dönemde SGK sisteminde bulunan ev hanımı başvuru tarihi ile SGK bağlantısının bulunmaması, 1995 yılı öncesinde ev hanımlarının evlilik yapması ve bu evlilik süresinin en az 25 yıldır devam etmesi gerektiği ifade edildi. Bunun aynı sıra ev hanımlarının 50 yaşın üzerinde olması malullük aylığı ve yaşlılık aylıklardan fayda sağlanmaması, gelir vergisi mükellefi olmaması, yasanın meclis tarafından onaylanması durumunda, şartları sağlayan ev hanımları emekli olma hakkı kazanabilir. Bu konuda Türkiye Büyük Millet Meclisinde çalışmaların devam ettiği bildirildi.