Gündem

Vatandaşın tercih ettiği 5 büyük zincir marketin yazışmaları ortaya çıktı! Fiyatları beraber artırmışlar!

Son dönemlerde vatandaşların tercih ettiği zincir marketlerdeki fiyat artışı gündemin önemli konuları arasındaydı. Dün sözlü savunmaları alınan 5 zincir marketin WhatsApp konuşmaları ortaya çıktı. Normalde rakip olan marketlerin, fiyat artışlarını kimi zaman ortaklaşa kimi zaman da üretici firma ile beraber yaptıkları ortaya çıktı.

Zincir marketlerin fahiş fiyat artışı oyununu WhatsApp kayıtları ortaya çıkardı. İşte o konuşmalar..

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın zincir marketlere ilişkin, “Yakın takibe alacağız” dediği zincir marketlerle ilgili soruşturma tamamlandı. Rekabet Kurumun soruşturma heyeti, inceleme sonucunda 5 büyük zincir market ve 2 tedarikçi firma hakkında idari para cezası verdi.

KARAR BUGÜN BEKLENİYOR

Soruşturma kapsamında dün 29 teşebbüsün sözlü savunmaları dinlendi. Konuya ilişkin kararın bugün açıklanması bekleniyor.

WHATSAPP YAZIŞMALARI ORTAYA ÇIKTI

Söz konusu olan yazışmaların bazıları şu şekilde ortaya çıktı:

MARKET YETKİLİSİ: Raf fiyatları salı günü itibarıyla yükselecek. Pazartesi organize olup herkesin salı gününe geçmesi gerekiyor

ÜRETİCİ FİRMA YETKİLİSİ: Pazartesi 39.95 TL raf fiyatına geçiyoruz. Pazartesi sabah e-posta göndereceğiz size.

MARKET YETKİLİSİ: Tamam, salı günü itibarıyla geçmiş oluruz. (Market yetkilisi ile yağ üreticisi firma yetkilisi arasında geçen yazışma)

**********

A KİŞİSİ: Bisküvi ve kek ürünlerinin fiyat geçiş formları ektedir, onayınıza sunarız. Bisküvi ürünü sadece satış fiyatı değişikliğidir, yarın Rakip 1 ve Rakip 2 ile eş zamanlı rafa yansıtılacaktır. Kek ürünü Rakip 1 ve Rakip 2 ile birlikte pazartesi rafa yansıtılacak olup salı günü de Rakip 3 geçecektir. (Bir marketin kendi yetkilileri arasında geçen yazışma)

**********

A KİŞİSİ: Üreticinin satış fiyatları için piyasayı organize edebilmesi halinde onun da fiyat geçişi formunu gün içinde paylaşacağım. Üretici markalı atıştırmalık ürünleri ve Rakip 1’de listeli olmayan 4 atıştırmalık ürünü için fiyat geçiş formunu ekte bilginize sunarız. Yarın Rakip 2 ve Rakip 3 ile birlikte satış ve alış fiyatını geçmek için onayınızı rica ederiz…

B KİŞİSİ: Ama bu yazıları böyle yazmayacaktık, değil mi?

**********

MARKET YETKİLİSİ: Sıvı ve tablet bulaşık deterjanı ürünlerinde Rakip 1’in satış fiyat artışı olmuştur. Diğer ürünlerde onayınıza istinaden Rakip 2 ve Rakip 3 ile eş zamanlı olarak yarın fiyat artışı olacaktır. Onay doğrultusunda sisteme girilecektir. (Bir marketin kendi yetkilileri arasında geçen yazışma…

)**********

MARKET YETKİLİSİ: Yerel rakip fiyatına müdahale eder misiniz ? Yoksa 2 TL fark mı dönelim? (Market yetkilisinden yağ üreticisi firma yetkilisine gönderilen e-posta)

**********

A KİŞİSİ: Tanzim ürünleri satış fiyatlarını İstanbul dışında tüm Türkiye’de yarından itibaren geçiyoruz. Patates 5, Soğan 4, Domates 7 TL, diğer ürünler serbest. İstanbul için önümüzdeki hafta başında geçmeyi düşünüyoruz. Bu şekilde bölgelere bilgi geçiyorum.

B KİŞİSİ: Neden?A KİŞİSİ: Geçiyoruz diye konuştuk.B KİŞİSİ: Kiminle?A KİŞİSİ: Rakiple…

B KİŞİSİ: Onlar yapsınlar görelim sonra yazarız.

A KİŞİSİ: Bu gün tanımlayacaklar, bizde tanımlayabiliriz.

B KİŞİSİ: Tamam biz de tanımlayalım, bölgelere bilgi geçebiliriz.

A KİŞİSİ: Ok, İstanbul için ‘haftaya geçelim’ denildi.

B KİŞİSİ: İstanbulları ayrıca yazarız. Ama dile dikkat. Rakip demeyin, Üst yönetimce alınan karar demeyin. Dikkatli bir dille yazalım. (Bir marketin kendi yetkilileri arasındaki yazışma)