EkonomiGündem

Doğalgaz fiyatlarına dev zam yapıldı! Doğalgaz fiyatları yüzde 48 oranında artacak

Doğal gazda konut tüketicileri için tarife değişikliği yapılmazken sanayi aboneleri için geçerli olacak yeni tarife duyuruldu. Bu doğrultuda yüzde 48 oranında zam yapıldı. Ayrıca elektrik üretim amaçlı tarifeye ise yaklaşık olarak yüzde 46 zam yapıldı.

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ’nin (BOTAŞ) internet sitesinde kasım ayına ilişkin tarife tablosu yayımlandı. Bu doğrultuda BOTAŞ’ın konut tüketicileri için gaz dağıtım şirketlerine kasımda uygulayacağı satış fiyatı mevcut tarifede olduğu gibi 1000 metreküp doğal gaz için 1488 lira olarak sabit kaldı.

YÜZDE 48 ZAM YAPILDI

Kasımda yıllık tüketimi 300 bin metreküpün üzerinde olan serbest tüketicilerin kullandığı 1000 metreküp doğal gazın fiyatı ekim ayına göre zamlandı. Bu kapsamda yaklaşık olarak yüzde 48 oranında zam yapıldı ve 3 bin 500 liraya çıktı.

Söz konusu ayda organize sanayi bölgesi veya kullanıcı birliği abonelerinin tükettiği 1000 metreküp doğal gazın fiyatı ise yaklaşık yüzde 48 artarak 3 bin 482 liraya yükseldi.

YÜZDE 46 ZAM

Tüm bunların yanı sıra elektrik üretim santrallerinin kullandığı 1000 metreküp doğal gazın fiyatına da zam geldi. Doğalgaza yaklaşık olarak yüzde 46 oranında artış oldu.

Doğalgaz tarifelerinin ise aylık olarak hesaplandığı belirtildi.