Gündem

Koronavirüs salgınında korkutan gelişme! Aşının kullanımı ertelendi: Aşı yapılmayacak

Amerikan biyoteknoloji firması Moderna tarafından çok önemli bir açıklama yapıldı. Bu açıklamada ergenlere yönelik üretilen Covid-19 aşısının kullanımının, Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından “muhtemel yan etkilerinin daha iyi araştırılması için” bir süreliğine ertelendiği belirtildi.

KULLANIM ERTELENDİ

ABD’de Moderna’nın 12-17 yaş grubu için ürettiği Covid-19 aşısının kullanımı ertelendi. Moderna yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, FDA’nın, Covid-19 aşısının, 12-17 yaşlarındaki gençlere uygulanıp uygulanmayacağına ilişkin kararını, aşı yaptıranlarda oluşabilecek kalp rahatsızlığı riskini değerlendirmek için ertelediği, incelemenin en yakın Ocak 2022’ye kadar sürebileceği bildirildi.

FDA tarafından yapılan açıklamada ise aşı firmasına yaptığı bildirimde, aşıdan sonra nadiren görülen kalp kası iltihabı riskine ilişkin ortaya çıkan uluslararası verileri analiz etmek için daha fazla zamana ihtiyaç duyulduğu vurgulandı.

ENDİŞE DİLE GETİRİLDİ KARAR ALINDI

Alınan bu karar ise Japonya ve İskandinav ülkeleri de dahil olmak üzere birçok ülkenin, Moderna aşısının 18-30 yaşlarındaki erkeklerde miyokardit riskini artırdığına dair endişelerini dile getirmesinin ardından alındı.

Konu ile ilgili olarak ABD’de, Johnson&Johnson ile birlikte takviye dozları için yaptığı başvurusu 21 Ekim’de onaylanan Moderna, pazar günü yaptığı açıklamada ise FDA’dan 6 ila 11 yaşlarındaki çocuklar için aşı izni istemeyi erteleyeceği bilgisini paylaşmıştı.