EkonomiGündem

Son dakika: Enflasyon değişti! Asgari ücretlinin maaşı 4 bin liranın üstüne çıkacak

Asgari ücretin AGİ dahil 4 bin lirayı aşağı belirtildi. Asgari ücret üzerinden hesaplamalar yapıldı ve yıl sonuna doğru bu hesaplamalar hız kazandı. Yıllık enflasyon oranının yüzde 20’ye yükselmesiyle birlikte, 2022’de asgari ücrete büyük bir zam yapılacağı tahmin ediliyor. Son yılların en iyi zammı olacak bu zammın ne kadar olacağı arama motorlarında sorgulanıyor ve vatandaşlar asgari ücretin ne kadar olacağını merak ediyor. Bu konudaki tahminlere göre asgari ücretin 3 bin 800 lirayı bulabileceği belirtildi ve AGİ eklendiğinde tutarın 4 bin lirayı aşabileceği vurgulandı.

YAPILAN AÇIKLAMA

Sabah Gazetesi Ekonomi Yazarı Dilek Güngör EYT’den belirlenecek yeni asgari ücrete kadar çok sayıda önemli konu hakkında A Haber’e önemli açıklamalarda bulundu. Güngör açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Asgari ücret dolar kuruna vurduğunuzda 80-90 dolarlık bir erime var. Herkesin söylediği gibi 45 yılın en yüksek zammı bekleniyor. Yüzde olarak yüzde 35-40 gibi bir orandan bahsediliyor.

Küresel anlamdaki enflasyon ve farklı etkenler var. Enflasyon küresel anlamda kalıcı olabilir. Bir süre daha yüksek görmeye devam edeceğiz. Bu hükümet tarafından kabul ediliyor. Hükümetin de prim anlamında iş verene de destek olmasını bekliyorum.”

4 BİN LİRAYI GEÇMESİ BEKLENİYOR

Yıllık enflasyon tahminlerinin yükselmesiyle birlikte, asgari ücretin 3.800 TL’yi rahat bulabileceği düşünülüyor. Bununla birlikte Asgari ücrete gelecek zam doğal olarak Asgari Geçim İndirimi (AGİ)’yi de etkileyecek. Asgari ücret zam yüzdesine göre AGİ’ye de aynı oranda zam gelecek.

AGİ’ye gelecek zamla birlikte asgari ücretin 4.000 TL’yi aşabileceği tahmin ediliyor.

ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz tarafından da asgari ücret için açıklama yapıldı. Bu açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bu yıl şunu söyleyebilirim, asgari ücret geçinebilecek bir noktada yayınlanacak, ona getirilecek. Artık işverenlerimizin bugüne kadar ‘Maliyetler yükseliyor’ demesine rağmen bu gemide hepimiz varız, onlar da kazanacak ama çalışanlar da kazanacak. En azından insani bir şekilde yaşama seviyesine getireceğiz.”