Ekonomi

Milyonlarca Anneyi İlgilendiriyor: En Az 9.299 TL Devlet Desteği

Türkiye vatandaşı olan her an ne ister çalışsın isterse çalışmasın devlet tarafından destek alabiliyor.  Doğum yardımı almak isteyen annelerin e-devlet üzerinden başvuru yapması gerekiyor. Çalışan anneler için ise yarım gün çalışmayla tam gün çalışmış gibi maaş hesaplaması yapılıyor. Böylelikle devletin verdiği tüm desteklerden yararlanan bir anne en az 9299 TL’ye tek seferde almış oluyor. Yine çalışan annelere 112 gün boyunca doğum parası verilirken birden fazla doğum yapan kadınlarda devletin sağladığı destekler değişiklik gösteriyor. Buna göre devletin annelere sunduğu destekler ve detaylarına haberimizden ulaşabilirsiniz.

Sigortalı çalışan annelere çocuk, doğum ve süt parası gibi ödemeler yapılıyor. Bu ödemeler, ocak itibarıyla asgari ücrete ve enflasyona göre arttı. Ocak itibarıyla doğum yapacak çalışan annelerin eline tüm hakların kullanılması halinde en az 9 bin 299 lira geçecek.

Nüfus hızla yaşlanıyor. Bunun üzerine harekete geçen devlet, genç oranını artırmak amacıyla aileleri çocuk yapmaya teşvik etmek için annelere ‘çocuk parası’, ‘doğum (rapor) yardımı’, ‘süt ve emzirme parası’, ‘yarım gün çalışma desteği’ ve ‘kreş yardımı’ adı altında destekte bulunuyor. Bu ödemeler ise her yıl artıyor. Bu desteklerden birisi olan çocuk parası, doğum yapan tüm annelere veriliyor. İlk çocukta 300, ikincide 400 ve üçüncüde 600 lira ödeniyor. İkiz ve üçüz gibi çoklu doğumlarda da çocuk başına 150 lira veriliyor.

Maaşa Göre Değişiyor

Doğum (rapor) parası, maaşa göre değişiyor ve 112 gün üzerinden hesaplanıyor. En düşük tutar 1 Ocak itibarıyla 7 bin 325 liraya yükseldi. Brüt maaşı 7 bin lira olan bir anne ise 17 bin 422 lira alacak. Para annenin adına açılan Ziraat Bankası hesabına yatıyor. Paranın yatıp yatmadığını doğum izniniz biter bitmez ‘turkiye.gov.tr’den kontrol edin.

Emzirme Parası

SGK, halk arasında süt parası olarak bilinen emzirme ödeneği de veriyor. Bu para için anne veya eşinin SSK veya Bağkurlu olması ve en az 120 gün prim ödemesinin olması yeterli. SGK il müdürlüğü veya sosyal güvenlik merkezine 5 yıl içinde başvuru yapılabilir. 1 Ocak itibarıyla 202 liraya çıktı. Bağkur’lu anneler de süt parası alabiliyor. Emzirme ödeneği her doğumda bir kere verilir.

Çoğul Gebelikte 30’ar Gün Ekleniyor

SSK’lı çalışırken doğum yapan kadınlar, analık izni sonrasında birinci doğumda 2 ay (15+15 gün), ikinci doğumda 4 ay, sonraki doğumlarda ise 6 ay süreyle yarım gün (part-time) çalışıp tam maaş alabiliyor. Engelli çocuğu olanlarda ise bu süre 12 ay olarak uygulanıyor. Çoğul gebelikte 30’ar gün ekleniyor. Kadın isterse haftalık çalışma süresi olan 45 saati ikiye bölebiliyor. Yarım gün çalışan annenin maaşının yarısını patron, 1.472 lirasını da devlet, İşkur aracılığıyla ödüyor. Annenin asgari ücretle çalıştığını varsayarak, işveren 1.162 lira, devlet 1.472 lira ödüyor. Yarım çalışma ödeneği, Damga Vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesintiye tabi değil.