Gündem

Diyanetin skandal fetvalarının ardı arkası kesilmiyor! Şaka gibi: Önce baldız, şimdi de kız kardeş, teyzesi ve halası

Diyanet’in ‘Baldızla zina, nikâhı düşürmez’ fetvasının ardından skandal bir fetva daha ortaya çıktı. Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından hazırlanan “Fetvalar” kitabındaki tepki çeken bir diğer fetvada ‘Kız kardeşi, teyzesi, halasıyla evlenilebilir, eş öldüyse eniştenin beklemesine gerek yok!’ ifadeleri şaşırttı.

Cumhuriyet Gazetesinin aktardıklarına göre Diyanet’in en üst danışma organı olan Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından hazırlanan “Fetvalar” kitabındaki tepki çeken “Baldızla zina, nikâhı düşürmez” fetvasının, baldızla ilgili verilen tek fetva olmadığı ortaya çıktı.

ÜÇ FETVA DİKKAT ÇEKTİ

Konu ile ilgili olarak kitabın üçüncü baskısında, söz konusu fetvanın yanı sıra “baldızla evlenilip evlenilemeyeceği” ve “enişte ile baldız arasındaki mahremiyetin ölçüsünün ne olacağı” da tartışılmışken şu üç fetva dikkat çekti:

“Baldızla, eşin teyzesi ve halasıyla hangi şartlarda evlenilebileceği”,  “enişte – baldız”

“Aile hayatı” başlığı altında yer alan 824 numaralı fetvada, “kişinin, baldızıyla hangi şartlarda evlenebileceği” aktarıldı. Bununla birlikte “Kişi, karısını boşadıktan veya karısının ölümünden sonra baldızıyla evlenebilir mi” sorusuna da yanıt verildi. Bu fetvada “hadislere göre iki kız kardeş ile aynı anda evlenmenin haram olduğu, eşin hala ve teyzesi gibi yakınlarının da baldız gibi değerlendirildiği” vurgulandı.

“SAKINCA YOKTUR”

“Fakat kişi, karısının ölümü veya onu boşaması halinde karısının kız kardeşi, teyzesi ya da halası ile evlenebilir” denilen fetvada, “Nikâh için boşadığı karısının iddet müddetinin (bekleme süresi) bitmesini beklemesi gerekir. Onun iddeti bittiği andan itibaren baldızı ile evlenebilir. Eşinin vefatı durumunda ise herhangi bir süre beklemesine gerek olmaksızın baldızı ile evlenmesinde dini hükümler açısından bir sakınca yoktur” ifadeleri kullanıldı.

“EVLENİLMEYEN YAKINLAR GİBİ DÜŞÜNÜLMEMELİDİR”

Kitabın “Sosyal hayat” başlığında yer alan 1052 numaralı fetvada ise “enişte – baldız ilişkisi” işlendi. “Enişte – baldız arasındaki mahremiyetin ölçüsü nedir?” sorusuna yanıt verilen fetvada, “kadınların zinet yerlerine” işaret edildi.

Kuran’da kadınların zinet yerlerini kimlerin yanında açabileceğinin bildirildiği vurgulanan fetvada, “Kadının eniştesi, kendisine nikâhı ebediyen haram olan mahremler arasında yer almamaktadır. Bu yüzden bir kadın, eniştesine yabancı hükmündedir. Bir erkeğin, baldızı ile evlenme yasağı sürekli olmayıp onun ablası ile evliliği devam ettiği süre ile kayıtlıdır. Bu sebeple enişte, kendileriyle sürekli evlenilemeyen yakınlar gibi düşünülmemelidir” denildi.

Bir Yorum

  1. Yâhu işinize nasıl gelirse öyle haber yapıyorsunuz.
    Halbuki zaten kimin eli kimin cebinde olduğu belli olmayan bir ortamdayız.
    Size kalsa nikaha da gerek yok. O yüzden eleştirmeniz kadar doğal bişey yok.