Gündem

Son dakika! Koronavirüs için flaş gelişme: Görme kaybına neden oluyor

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla mücadele devam ederken korkutan açıklama yapıldı. Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, koronavirüsün görme kaybına neden olduğuna dair bulgular görüldüğünü ifade etti. Şener açıklamalarında koronavirüsün yaptıkları araştırmada görme sinirlerindeki iletim hızının yüzde 30 azaldığını saptadıklarını ifade etti.

KORONA HASTASINDA GÖRME KAYBI

İzmir’in Karabağlar ilçesinde yaşayan 3 çocuk annesi Hamdiye Değer, ateş ve solunum güçlüğü yaşaması üzerine 2 hafta önce yakınları tarafından İzmir Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı. Koronavirüs testi pozitif çıkan ve solunum güçlüğü çeken kadın, bir süre sonra doktorlara sağ gözünde görme kaybı olduğunu söyledi.

Doktorlar ise yapılan testlerde kadının sağ gözündeki görme yetisinin yüzde 50 azaldığını belirledi ve göz sinirleri üzerindeki baskıyı azaltıcı ilaç uygulamaya başladı. Değer’i tedavi eden ekipte bulunan Prof. Dr. Alper Şener, AA muhabirine, Kovid-19 enfeksiyonunun her geçen gün yeni bulgularının ortaya çıktığını ifade etti.

YÜZDE 50 GÖRME KAYBI

Şener açıklamalarında aşılanmayan ya da eksik aşılanan grupta salgının yeni belirtilerinin saptandığını anlattı ve şu ifadeleri kullandı:

“Salgının başında, Kovid-19 görülen kişilerin gözlerinde klinik olarak kızarıklık ve sulanma vardı. Daha sonra bunların artık gözde hasar bırakacak şekilde görme sinirini etkilediğini gördük. Hastamız tek doz aşı olmuş. Tek gözünde yüzde 50 görme azalması var. Bu görme yetisinde oluşan azalmanın geri dönüp dönmeyeceğini bilmiyoruz. Yorum yapmak için erken. Tedavi süreci devam ediyor. Bu vakada da aşının önemi bir kez daha ortaya çıkıyor. Kovid-19 aşıları kişileri sadece virüsten değil, hastalık sonrası oluşabilecek semptomlardan da koruyor.

YÜZDE 30 AZALDI

Kovid-19 PCR testi negatifleşmiş, izolasyon süresi bitmiş hasta grubunda görme ile ilgili bir sıkıntısı olmayan kişilerde görme siniri iletim hızına baktık. Bunların yüzde 30 azalmış olduğunu gördük. Klinik olarak baktığımızda hastalar, Kovid-19 olmadan önceki kadar keskin görmediklerini söyledi. Bu görme kaybı, ya göz sinirini besleyen damarlarda pıhtı oluşmasından ya da virüsün tek başına göz sinirini tutmasından kaynaklanıyor. Sorunun virüsün göz sinirlerini tutmasından kaynaklandığını düşünüyorum. Hastalarımız erken dönemde bu sağlık sorununu fark etmiyor.”