Ekonomi

ABD Enflasyonu Beklentileri Aştı: Dolar Ve Altın Yeniden Rekor Kırdı!

Dolar/TL, ABD tüketici fiyatlarının beklentiyi aşmasıyla yeni zirve olan 9,86’yı gördü. Yükseliş eğilimindeki gram altın ise 585 lirayı aştı.

Dolar/TL, ABD’de enflasyonun 31 yılın zirvesine çıkmasıyla yeni zirvesini gördü. Dolar/TL’de analistlerin dikkat çektiği seviyelerden bir olan 9,75’in aşmasıyla yukarı yönlü hareket bugün hız kazandı. Veri öncesi yüzde 1’e yakın yükselişle 9,84’ün üzerine çıkan dolar/TL ABD verisi sonrası 9,8630 ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü.

ABD Enflasyonu Beklentileri Aştı

ABD TÜFE aylık artış yüzde 0,5 olması beklenirken ekimde yüzde 0,9’luk artış kaydedildi. Bir önceki ay TÜFE aylık yüzde 0,4 artmıştı. Çekirdek TÜFE ise aylık bazda yüzde 0,3 artması öngörülürken eylüldeki yüzde 0,2 oranından yüzde 0,6’ya yükseldi.

Tüketici enflasyonundaki yıllık artış eylüldeki yüzde 5,4 düzeyinden ekimde yüzde 5,3’e gerilemesi beklenirken, yüzde 6,2’ye tırmandı. Çekirdek TÜFE’nin yıllık artışının ise eylüldeki gibi yüzde 4’te kalması beklenirken ekimde TÜFE yüzde 4,6 arttı. ABD’de beklenti üstü gelen tüfe verisi sonrası 2-10 yıl getiri eğrisi 98,36 baz puana kadar geriledi.

Dolar Endeksi 94 Seviyesinin Üzerinde

Dolar endeksi cuma günü 94.634 ile bir yıldan uzun bir sürenin en yüksek seviyesini görmesinin ardından kademeli olarak geriledi. Dolar Endeksi, beklentiyi aşan TÜFE sonrası 94,4 seviyesine çıktı. ABD’nin 10 yıllık tahvil faizinin, dünkü düşüşünün neredeyse tamamını telafi ederek tekrar yüzde 1,48’e çıkmasının küresel dolar talebini artırdığını belirten analistler, teknik açıdan dolar endeksinde 94,5 seviyesinin önemli direnç, 93,8’in destek olarak takip edileceğini söyledi.

Gram Altında Yeni Rekor

Dolar kuru ve altının ons fiyatındaki yükselişe paralel değer kazanan altının gram fiyatı zirve seviyesini 585 lira ile yeniledi. Altının ons fiyatı ise şu sıralarda önceki kapanışa göre yüzde 1’e yakın yükselişle 1.846 dolara çıktı.