Gündem

Korona salgını dönemine getirilen bir yasak daha kaldırıldı! Genelge yayımlandı

Diyanet koronavirüs pandemisi sebebiyle camilerde uygulanan namazda sosyal mesafe kuralının kaldırılmasına ilişkin bir genelge yayımladı. Bu genelge kapsamında artık namazlarda saf tutulabilecek.

Diyanet İşleri Başkanlığı yayınladığı genelge ile koronavirüs pandemi kuralları çerçevesinde 1,5 yılı aşkın süredir cemaatle saf tutmama kuralına son verdi.

YAYIMLANAN GENELGE

Konu ile ilgili olarak söz konusu genelgede şu ifadelere yer verildi:

“Covid-19 algını kapsamında vatandaşlarımızın sağlığını korumak amacıyla 13 Mart 2020 tarihinden itibaren cami ve mescitlerde Başkanlığımızca gerekli tedbirler alınmış, gerek din görevlilerimiz gerekse vatandaşlarımız tarafından konuya gereken hassasiyet gösterilmiş, ilgili kurumlarca malum olduğu üzere cami ve mescitlerde salgın kaynaklı problem yaşanmamıştır.

Kış şartları sebebiyle açık alanlarda namaz kılma imkanı kalmaması, ülke genelinde 18 yaş ve üstü nüfusun büyük oranda aşılanması ve toplumumuzun salgın tedbirlerine riayet konusunda alışkanlık kazanmış olması göz önünde bulundurularak yeni düzenlemenin yapılması gerekli görülmüştür.

Bu itibarla temizlik ve maske kurallarına uymak kaydıyla cami ve mescitlerde cemaatle kılınan farz namazların normal saf düzenine göre eda edilmesi hususunda bilgilerini ve gereğini arz/rica ederim.”