Gündem

BİM’den alışveriş yapanlara duyuruldu! Satışı yok..

Vatandaşların uygun olduğu için tercih ettiği marketlerin başında gelen BİM, son dönemlerde şeker sıkıntısı yaşıyor. Şeker tedarikinde zorlandıklarını ifade eden zincir marketin bazı şubelerinde şeker satışı yapılamıyor.

Kesme ve toz şekerin bulanamadığı üzerine yapılan şikayetlere açıklık getiren BİM, sorunun kendilerinden kaynaklanmadığını söyledi. Vatandaşlara uygun fiyatlı şeker satışı yapmak için çabaladıklarını ancak uygun fiyatlı şeker tedarikinde zorlandıklarını belirtti.

Ülkemizde şeker üretiminin şeker fabrikaları tarafından yapıldığını ifade eden BİM, “Şekerin piyasa fiyatı da devletimizin yönetimindeki üretici kuruluşun satış fiyatına göre oluşmaktadır. Şirketimiz bu şekilde oluşan şeker piyasasından temin ettiği şekeri, düşük kar ve asgariye indirilmiş işletme maliyeti ile tüketiciye ulaştırmak gayreti içindedir” açıklamasını yaptı.

BİM’İN AÇIKLAMASI

BİM şeker açıklaması şu şekilde:

“Ülkemizdeki şeker üretiminin yaklaşık yarısı kamu kuruluşu niteliğindeki Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. tarafından gerçekleştirilmekte, şeker pancarı fiyatı devletimiz tarafından tespit ve ilan edilmektedir. Dolayısıyla şekerin piyasa fiyatı da devletimizin yönetimindeki üretici kuruluşun satış fiyatına göre oluşmaktadır. Şirketimiz bu şekilde oluşan şeker piyasasından temin ettiği şekeri, düşük kar ve asgariye indirilmiş işletme maliyeti ile tüketiciye ulaştırmak gayreti içindedir.

“TÜKETİCİMİZE UYGUN FİYATLI ŞEKER TEDARİ ETMEKTE ZORLANMAKTAYIZ”

Şeker fiyatını ve piyasasını yöneten, yönlendiren üretimin yaklaşık yarısını temin eden kamu kuruluşlarına şirketimizin güveni sebebi ile hiçbir dönemde stoklama gibi bir eylemde bulunulmamıştır. Devletimizin sahibi olduğu şeker üreticisi kurum kayıtlarından BİM’in stok amaçlı şeker satın almadığı görülecektir. Bu sebepledir ki Ülkemizin en büyük tedarikçisi olan Kamu kuruluşunun bu günlerde şeker satışını neredeyse durdurması, diğer üreticilerin satış fiyatının yüksek olması sebebiyle, tüketicimize uygun fiyatlı şeker tedarik etmekte zorlanmaktayız”