Gündem

Son dakika kararı: Tüm Türkiye’de değişti! Seyahat yasağı

Dünyada ve Türkiye’de koronavirüs vaka ve ölüm sayıları artmaya devam ediyor. Bunun sonucu olarak tedbirler ve yasaklar yeniden uygulanmaya başlıyor. Türkiye’de resmen değişti. Yeni karar açıklandı. Tüm illerde belli oldu. O illerde yaşayanlar dikkat. Vaka sayılarında patlama yaşanıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca haftalık vaka sayısını açıkladı ve koronavirüs tablosunu paylaştı. Bu doğrultuda birçok şehirde alarm verildi.

AŞILAMA ORANI TÜRKİYE’DE DEĞİŞTİ

Sağlık Bakanlığı tarafından 13 Kasım koronavirüs tablosu, vaka, hasta, test, vefat sayısı ve son durum açıklandı. Türkiye’de son 24 saatte 347 bin 426 Kovid-19 testi yapıldı, 22 bin 583 kişinin testi pozitif çıktı, 215 kişi yaşamını yitirdi. 18 yaş üstünde en az iki doz aşı yaptıranların oranının en yüksek olduğu 10 il de paylaşıldı. Bu iller ise şöyle paylaşıldı:

“Ordu, Amasya, Muğla, Osmaniye, Kırklareli, Çanakkale, Eskişehir, Balıkesir, Zonguldak ve Burdur”

Bunun yanı sıra en az iki doz aşı uygulananların oranının en düşük olduğu iller ise Şanlıurfa, Batman, Diyarbakır, Siirt, Muş, Bingöl, Mardin, Bitlis, Ağrı ve Bayburt olarak sıralandı.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI VE SEYAHAT KISITLASMI

Vaka sayılarının atmasından kaynaklı olarak hafta içi veya hafta sonu sokağa çıkma yasağının gelmesi beklendiği belirtiliyor. Bazı vatandaşlar sokağa çıkma yasağı kararının iyi olacağını savunurken bazı vatandaşlar da bu kararın iyi olmayacağını savunuyor. Yetkililerden yapılan açıklamada ise böyle bir kararın alınmayacağı ifade edildi.

Bunun yanı sıra vatandaşlar tarafından seyahat yasağının gelip gelmeyeceği merak konusu oldu. Vatandaşlar bu konu hakkında araştırmalarına devam ederken yeni herhangi bir yasağın alınmayacağı ifade edildi.