Ekonomi

Altın alacaklara son dakika uyarısı! Sakın..

Altın fiyatlarını her geçen gün yükselmesi ile birlikte vatandaşlar, altın daha da yükselecek, düşüncesi ile kuyumculara akın etmeye başladı. Ancak konuyla ilgili çok önemli bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamaya göre son dönemlerde vatandaşların altına yönelmesini fırsat bilen dolandırıcılar, sahte altın satmaya başladı.

Siirt’te kuyumcular internet üzerinden uygun fiyata satış yapanların, vatandaşları dolandırdığı belirtildi. Bu sebeple vatandaşların güvenilir siteler ve kuyumculardan alışveriş yapması gerektiğinin altı çizildi.

Uzun yıllar boyunca Siirt’te kuyumculuk yapan Gökçen Işık, “Altın fiyatlarının artması sebebiyle dolandırıcılıkta arttı. Vatandaşlarımız internet sitelerinden altın almaya başladı” dedi.

50 LİRA UCUZ OLMASI CAZİP GELİYOR

Vatandaşların genellikle internette 50 TL gibi bir rakamla fiyatları daha uygun gördüğünü belirten Gökçen Işık, bu durumun alıcıları cezbettiğini söyledi. Işık, altın alacaklara şu uyarılarda bulundu:

“Vatandaşta haklı niye internet sitesinden alıyor benim sattığım çeyrek bin liraysa internette 950 lira 50 lira ucuz olması ona cazip geliyor ama ne aldığını bilmiyor. Adam çeyreğini alıyor bir iki ay sonra bana satmaya geldiğinde altının sahte olduğunu söylediğimizde adam çok şaşırıyor. Müşteri bilezik alıyor bilezik 22 ayar ama ayarlarıyla oynuyorlar 18 ayar 19 ayar 20 ayar çıkıyor yani 10 bin liralık bilezikte bin 2 bin liralık fark ediyor. Tabi müşteri bunların farkına varmıyor. Biz müşterilerimizi uyarıyoruz bilindik internet sitelerinden sağlam sitelerden ve tanıdıkları kuyumculardan alışveriş yapsınlar. Çok dikkat edilmesi gerekir. Vatandaşlara bir uyarıdır bu bilindik kuyumculardan alışveriş yapmaya devam etsinler internet sitelerine bulaşmasınlar çünkü çok sorunlar yaşıyoruz”