EkonomiGündem

Canlı yayında açıklandı: 2022 asgari ücret 5 bin 200 lira gelişmesi! Yeni tahmin açıklandı

İşçisinden işverenine tüm kesimlerin gözü kulağı asgari ücrette. 2022’de uygulanacak asgari ücrette önemli bir artışa gidilmesine yönelik çalışmalar yapıldığı her yapılan açıklamada belirtildi. Peki asgari ücrette 5200 lira mümkün mü? Konuşulan zam oranları neler? Prof. Dr. Sefer Şener konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. İşçi kesimi tarafından asgari ücret için 5 bin 200 liralık bir teklif yapıldı. Peki asgari ücret 5 bin 200 lira olabilir mi?

ASGARİ ÜCRET 5 BİN 200 LİRA OLACAK MI?

Asgari ücret toplantıları aralık ayının başında başlayacak ve yıl sonuna kadar sürecek. Nitekim Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, ciddi bir artış yapılacağının sinyalini vererek, asgari ücreti enflasyona ezdirmeyeceklerini belirtmişti. Konuyla ilgili CNN Türk canlı yayınında açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Sefer Şener asgari ücretin 5 bin 200 lira olup olmayacağı hakkına açıklamalarda bulundu. Şener açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“FORMÜLLER HAZIRLANIYOR”

“Asgari ücret oldukça yoğun bir kitleyi ilgilendiriyor. 7 milyona yakın kişi asgari ücretle çalışıyor. Daha üst kademelerdeki çalışanların maaşı da asgari ücrete göre değerlendiriliyor. Bu konuyla ilgili çok değişik öneriler var. Hükümet tarafından, işçi ve işveren tarafından formüller hazırlanıyor.

İşçi tarafında DİSK’in bir açıklaması var. Türkiye’deki şartlar gereği asgari ücretin geldiği boyut. Bunun refah artışının işçiye yansıması için DİSK bunun 5 bin 200 lira olmasını bekliyor. Peki asgari ücrette 5 bin 200 lira mümkün mü?

DEVLET ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYACAK

DİSK’in önerisi şu verginin tamamı devlet tarafından karşılansın diyor. 1400 liralık bir kesinti mevcut. Bu öneri ne kadar gerçekleştirilebilir. Bunu yapılan araştırmalarda göreceğiz. Şurası kesin. Devlet vergi aşamasında ve SGK prim paylarında bir destek göreceğiz. Devletinde bu işte elini taşın altına koyacağını görüyoruz.

Toplumun beklentisi enflasyonun üzerine bir zam konulması. Refah payı da eklendiğinde en azından beklenti yüzde 25’lerin üzerinde… ‘Bu oran şimdiden yüzde 25’in üzerinde gerçekleşecek’ diye biliriz. Enflasyon oranı bize bu rakamı gösteriyor. Bu işin bide işveren tarafı var . Asgari ücretlini 4 bin 203 lira işverene maliyeti var.

“TOPLUMUN HUZURU AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİ”

İşveren cephesinden SGK prim paylarında vergi oranlarında bir indirim istiyor. Devlet belli oranlarda feragat edecek. Hükümet asgari ücretliyi enflasyona ezdirmeyecek. Çalışanların bu süreçten pozitif çıkması toplumun huzuru açısından çok önemli.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir