EkonomiGündem

AK Parti, CHP, MHP, HDP, Gelecek Partisi, Hüda-Par ve BBP asgari ücret teklifleri belli oldu: 3 bin 49 TL, 3 bin 300 TL, 4 bin TL ve 5 bin TL

Milyonlarca kişinin beklediği asgari ücretin belirlenmesine az zaman kaldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada asgari ücrete ilişkin çok önemli açıklamalarda bulunmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarında “Çalışanlarımızı enflasyona ezdirmemek için gereken çabayı gösteriyoruz. Asgari ücreti de benzer şekilde tespit ederek dar gelirlilerin üzerindeki yükü de hafifleteceğiz.” ifadelerini kullanmıştı.

Tüm bunların yanı sıra partilerin asgari ücret talepleri de belli oldu. Bu doğrultuda AK Parti, CHP, MHP, HDP, Gelecek Partisi, Hüda-Par ve BBP tarafından 3 bin 49 TL, 3 bin 300 TL, 4 bin TL ve 5 bin TL gibi teklifler gündeme geldi.

İşte partilerin asgari ücret teklifleri:

CHP: CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, asgari ücretten vergi alınmamasını önerdi. Kılıçdaroğlu, “Hiçbir aileyi birisine muhtaç etmeyeceğiz. Sosyal devlet dediğiniz zaten budur. Fakirin fukaranın yanında duran devlete sosyal devlet denir. Sosyal devleti sosyal devlet olmaktan çıkardılar, soyulması gereken bir organ haline getirdiler. Asgari gelir güvencesi vereceğiz. Asgari ücret, vergiden sonra net ele geçen 2 bin 825 lira. Açlık sınırı 3 bin 49 lira. Asgari ücret, açlık sınırının altında. Bütün kadınlar ve anneler adına hükûmete açık bir çağrı yapıyorum. Asgari ücreti süratle açlık sınırı seviyesine getiriniz” ifadelerini kullandı.

ENFLASYONUN ÜZERİNDE ZAM

AK PARTİ: AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, “Başta asgari ücret olmak üzere dar gelirli vatandaşların beklentilerini karşılayacak düzenleme yapılacak. Hakkaniyet enflasyon oranı üstünde bir artış olması. Asgari ücreti yaşanabilir bir seviyeye çıkarmak en önemli vazifedir” dedi.

MHP: MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında asgari ücrete ilişkin, “Asgari ücretle geçinen kardeşlerimizin enflasyona ezdirilmemeleri beklentimizdir. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun enflasyon üzerinde zam belirlemesi MHP’nin samimi çağrısıdır.” açıklamasını yaptı.

5 BİN TL ÇAĞRISI

HDP: HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, asgari ücretin yıl başında 385 dolar olduğunu, bugün ise 280 dolara indiğini dile getirerek, 11 ay içerisinde asgari ücrette 100 dolarlık bir düşüş yaşandığını kaydetti. Saruhan Oluç, “Asgari ücretten kesilen vergi kaldırılmalıdır, asgari ücret net 5 bin lira olmalıdır” ifadelerini kullandı.

GELECEK PARTİSİ: Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, “Vatandaşın cebine doğrudan girmesi gereken asgari ücret net 3 bin 300 lira olarak belirlenmelidir. Bütün çalışanlara yönelik olarak asgari ücret tutarı için tüm vergi, prim ve diğer yükler devlet tarafından yüklenilmelidir.” ifadelerini kullanmıştı.

4 BİN LİRA TEKLİF EDİLDİ

HÜDA-PAR: Asgari ücretin vergiden arındırılmasını isteyen Genel Başkan Zekeriya Yapıcıoğlu, asgari ücretlinin kazancının önemli bir kısmını harcarken vergisini verdiğinin altını çizdi. Türkiye’de toplanan her 3 lira verginin 2 lirasını dolaylı vergilerin oluşturduğunu dile getiren Yapıcıoğlu, “Asgari ücretin vergiden arındırılmasıyla ilgili olarak HÜDA-PAR olarak şunu söylüyoruz: Asgari ücretliden vergi alınmayacağını gelin anayasal hüküm haline getirelim.” ifadelerini kullandı.

BBP: Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, “Ocak 2021’den bugüne geldiğimizde 2 bin 825 lira olan asgari ücret, hem döviz hem de enflasyon bazında 2 bin liralar seviyesine gerilemiştir. Asgari ücret 4 bin liranın üzerinde olmalıdır” dedi.