Genel

Mansur Yavaş Müjdeyi Verdi: EGO’da Kadın Yolcular İçin Yeni Dönem

EGO’da kadınların durak dışında istedikleri yerde inmelerine imkan tanıyan yeni bir uygulama başlıyor. Bundan sonra kadın yolcular saat 19.00’dan sonra istedikleri yerde inebilecekler.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, EGO otobüslerine binen kadın yolcular için yeni bir dönem başlattı. “Kadınlara durak yok” sloganıyla başlatılan yeni uygulamayla kadın yolcular, güzergah üzerinde durak harici istediği noktada inebilecekler. Akşam saat 19.00’dan itibaren geçerli olacak uygulama sayesinde kadınlar EGO otobüslerinden istediği yerde inebilecek. Tüm kente asılan afişlerle duyurulan uygulama Ankaralılardan şimdiden tam not aldı.

Aynı Uygulama Geçtiğimiz Yıllarda İstanbul’da Da Uygulanmıştı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, CHP’li Belediye Meclis Üyesi Esin Hacıalioğlu’nun teklifi sonucu, “İETT ile seyahat eden kadın yolcuların güzergah üzerinde durak harici istediği noktada inme uygulaması”na geçti. Uygulama saat 22:00’den itibaren başlamıştı.

“Sokağın Başında İndirebilir Misiniz?”

Kadın yolculardan Çisem Tenekecioğlu, “Valla çok iyi yaptılar. Sağ olsunlar, biz de korkarak geçiyoruz. Çoğu yerde de ışık yok lamba takmamışlar bayağı iyi oldu. Biz evimize yakın bir noktada Cerrahpaşa’da ineceğiz” dedi. Tenekecioğlu ineceği sırada otobüs sürücüsüne “sokağın başında indirebilir misiniz?” şeklinde seslenerek istediği yerde duran otobüsten indi.

“Belediye Kuralları Kişilere Göre Değil, Topluma Göre Hazırlanmalı”

Yılmaz Yorulmaz adlı erkek yolcu ise, “Böyle bir uygulamayı istemem. Cinsiyetçi yaklaşımlar böyle pozitif ayrımcılıklarda olsa bir belediyenin kurallarını değiştirmemeli. Belediye kuralları kişilere göre değil, topluma göre hazırlanmalı. Toplum buna uymuyorsa, toplumda gerekli yerler değiştirilmeli” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir