Gündem

Sağlık Bakanı Koca’dan flaş yeniden kısıtlama açıklaması! Türkiye için haber verildi: Herkes merak ediyordu, belli oldu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca çok önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Koca açıklamalarında Yeni dönemde Kovid-19 salgınını kapatmalarla yönetmeyi düşünmediklerini belirterek Molnupiravir ilacıyla ilgili olarak da değerlendirmelerde bulundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Kabine Toplantısı’nın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

KISITLAMALAR GERİ GELİYOR MU?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya “Avrupa’da Kovid-19 salgınına karşı yeni kısıtlamalar gündemde. Türkiye’de de yeni önlemler gündeme gelebilir mi?” şeklinde bir soru soruldu. Bu soruya ise Bakan Koca şu şekilde yanıt verdi:

“Türkiye’de yeni dönemde biz kapatmalarla salgını yönetmeyi düşünmüyoruz. Yeni dönemde kişisel tedbirleri ve özellikle aşıyı son derece önemsiyoruz. Herkesin aşı olmasının çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Yer yer yanlış bir algıyla ‘bir tane, iki tane aşı niye korumuyor’ deniyor. Benzer şekilde difteri, boğmaca, tetanoz bir kere mi yapılıyor? 5 kere yapılıyor. Çocuk felci bir kere mi yapılıyor? 5 kere yapılıyor. Tetanoz bir kere mi yapılıyor? 4 kez yapılıyor, 10 yılda bir tekrarı isteniyor. Hepatit bir kere mi yapılıyor? Çocukluk çağı aşılarının birden çok yapılmasına yüzde 98 oranında ‘evet’ diyoruz. Benzer şekilde Kovid ile ilgili bir aşı durumu olduğunda ‘aşı bir tane niye korumuyor’ diyoruz. Aşının da bir koruyuculuk süresi var. 6 ay, 8 ay, 12 ay olabiliyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir