GenelSağlık

BioNTech’in sonuçları açıklandı: Aşı karşıtlarını yanıltan sonuç ortaya çıktı, yüzde 100 oranında…

Bilimsel araştırmalar, aşı karşıtlarını haksız çıkaracak sonuçları ortaya çıkarmaya devam ediyor. Alman-Amerikan işbirliği ile üretilen Pfizer/BioNTech aşısına dair elde edilen son sonuçlar da bu görüşü destekler nitelikte oldu. Son araştırmaya göre BioNTech’in 12-15 yaş grubunda yüzde 100 oranla rekor seviyede koruma etkisi gösterdiği anlaşıldı.

Merkezi ABD’de bulunan Pfizer ilaç şirketi ile Alman ortağı BioNTech tarafından koronavirüs salgınına karşı üretilen yeni tip kovid-19 aşısıyla ilgili olarak gerçekleştirilen klinik çalışmalarda milyonlarca kişinin merak ettiği sonuçlar açıklandı. Aşı karşıtlarının “Aşı, virüse karşı korumuyor” iddiasını çürütecek nitelikte olan sonuçlar ise şöyle belirtildi:

Yaş aralığı 12-15 arasında olan 2 bin 228 çocuk üzerinde başlatılan ve F-3 aşamasına gelen test sonuçlarına göre aşının ilk dört aylık dönemde bu yaş aralığındaki çocuklarda yüzde 100 koruma sağladığının görüldüğü bildirildi. Yapılan test sonuçlarını açıklayan her iki şirket, plasebo aşısı yapılan gönüllüler üzerinde 30 Kovid-19 vakası tespit edildiğini ve elde edilen bu sayı arasında aşıdan olan çocukların olmadığını aktardı.

Aşının 2. dozunun yapılmasının üzerinden en az 7, en fazla 4 ay geçen gönüllüler üzerinde gerçekleştirilen testlerde, yan etkiler konusunda da ağır güvenlik sorunlarıyla karşılaşılmadığı kaydedildi. Şirketlerden yapılan ortak açıklamada, ellerinde olan bu verilerin son 6 aylık takip tablosu üzerinden gözlemlendiği ve sonuçların da diğer klinik güvenlik verileriyle genel anlamda uyumlu olarak tespit edildiği belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir