EkonomiGündem

Arabası olan vatandaşlara duyuru yapıldı: Başvurunuz e-Devlet üzerinden yapın! 373 Türk Lirası ödenecek

Trafikte can ve mal güvenliğinin sağlanması için arabası olan vatandaşların muayene işlemini yaptırması gerekiyor ve vatandaşlar muayene başvurularını ve randevu işlemlerini e-Devlet üzerinden yapabileceklerdir. Bu sene otomobil muayenelerinde 372.88 TL ücret alınıyor. Otomobil sahipleri muayene işlemi için en az 9 gün önce e-Devlet sistemi üzerinden randevularını alabiliyorlar.

RANDEVU ALIMI

Motorlu araç sahibi herkesin araç muayenelerini yaptırmaları gerekiyor. Sıfır otomobilde muayene 3 yıl sonra, daha eskiyse 2 yılda bir muayene ediliyor. Bu nedenle sürücülerin muayene tarihi gelmeden 1 ay önce TÜVTÜRK’ün resmi internet sitesi ‘tuvturk.com.tr’ adresindeki ‘ücretsiz randevu’ sisteminden randevu alması gerekiyor.

KREDİ KARTI İLE ÖDEME MÜMKÜN

‘0 850 222 8888’ numaralı çağrı merkezinden ve e-Devlet üzerinden randevu alma işlemlerini gerçekleştirebilirler. Ancak bu işlemin muayeneden 9 gün önce olması gerekiyor.

15 Ocak 2021 tarihinden itibaren araç sahipleri, TÜVTÜRK’ün sabit ve gezici araç muayene istasyonlarında araç muayene ve egzoz gazı emisyon ölçüm ücreti ödeme işlemini banka kartı veya kredi kartı ile yapabiliyorlar.

TİCARİ ARAÇLARA HER YIL

Konu ile ilgili olarak bu yıl 31 Aralık tarihine kadar araç muayenesinde gecikme cezaları düşürüldü. Otomobil muayenesi 3 ay gecikmiş olan bir vatandaş 56 TL gecikme cezası yerine sadece 7 TL ödeme yapabilecek. Bununla birlikte ticari otomobillerin her yıl muayene edilmesi gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir