EkonomiGündem

Yeni tip kimlik sahibi olanlar dikkat: Önemli duyuru yapıldı!

Daha önce yaşını büyülten birçok meslek grubundan vatandaşlar şimdi tekrardan yaşını küçültmek için avukatların kapısını çalmaya başlarken bir yandan da yaş küçültmek için neler yapılacağı araştırılmaya başlandı. eki daha önce yaşını büyük gösterenler neden şimdi yaşını küçük tutmak istiyor? Avukat Lerzan Bayram ise bu konu hakkında açıklamalarda bulundu. Bayram açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

ESNEKLİK GETİRİLDİ

“Her kesimden başvuru var ama daha çok şoförler. Çünkü onların çalışma yaşı 65’te sınırlı. Ticari anlamda çalışan şoförler, şu an pandemiden dolayı bir esneklik getirildi. Ama bir sınırı var. Onun dışında bazı memuriyetlerde yaş sınırı var. Bunun gibi mesleki sebeplerle yaşını düzeltmek isteyen çok fazla kişi ile karşılaşıyoruz”

ŞARTLAR NELER?

Lerzan Bayram “Peki yaş büyütmenin ve küçültmenin şartları neler? Herkes bu haktan faydalanabilir mi?” şeklindeki sorulara da yanıt verdi. Bu doğrultuda Bayram’ın açıklamaları şu şekilde oldu:

“Eğer haklı gerekçeleri varsa ve gerçekten doğru söylüyorlarsa mümkün. Ancak burada mahkemelerin özellikle baktığı konu kardeşler. Eğer yaşınızı küçültmek ya da büyütmek istediğinizde onunla çakışır bir duruma geliyorsa bu direk ret sebebi olarak kabul ediliyor. Mümkün olmayan bir durum olarak bunun dışında eğer 25 yaşını aşmamışsa kişiler, öncelikle bir test kemik testi yapılması isteniyor. Eğer talepleri bu teste uygunsa kabul ediliyor. Fakat 25 yaşını aşmışsa kemik testinden doğru bir sonuç alamadıkları için bu sefer tanıklar ve başka delillerle taleplerini gerekçelendirmek zorundalar.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir