EkonomiGündem

Dolar ve euro döviz kurunda neler oluyor? Dolar 13,35 TL oldu…Döviz büroları fiyat tahtasını kapattı: İşlem yapılamıyor! En son 2018’de kapanmıştı

Dolar/TL’nin günlük yüzde 9’u bulan artış ve kurun bir haftalık süreçte 10.06’dan 12.47’ye kadar yükselmesi bununla birlikte 12.76 TL seviyesine kadar çıkması ile döviz büroları işlem yapamaz hale geldi. Piyasadaki anlık volatilitenin çok olması nedeniyle bazı döviz büroları tahtalarını kapattı ve sadece alım yönünde işlem yaptı. Piyasada çok fazla TL olduğunu belirten işlemciler, İstikrar olmadığı için tahtayı kapatmak zorunda kaldıklarını kimsenin mağdur olmasını istemediklerini belirttiler.

DÖVİZ SATIŞI DURDURULDU

Döviz kurlarındaki yaşanan hızlı artış ve kurdaki seviyelerin çok değişken olması nedeniyle döviz büroları tahta kapatmaya başladı. Konu ile ilgili olarak güne 11.30 seviyesinden başlayan dolar/TL 12.50 seviyesine kadar yükselirken anlık makas zaman zaman 200 pip üzerine çıktı. TL’nin değer kaybı günlük yüzde 9’u bulurken döviz büroları yaşanan volatilite nedeniyle öğlen saatlerinde tahta kapatmak zorunda kaldı ve döviz satışını durdurdu.

Habertürk’ün aktardıklarına göre röportaj yapılan bir döviz bürosu işletmecisinin şu açıklamaları yaptığı ifade edildi:

“İstikrar olmadığı için tahtayı kapatmak zorunda kaldık. Ne müşteri ne biz mağdur olalım. Şu anda döviz satan yok, tedirginlik olduğu için herkes alım tarafında hareket ediyor. Piyasada çok fazla TL var. İnsanlar sürekli döviz almak istiyor.”

13,35 TL OLDU

Hatırlanacağı üzere Kasım ayı başında 9.50 – 10 TL bandında işlem gören dolar kuru, Merkez Bankası’nın faiz indirimi ve politika değişikliğine gitmesi ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP Lideri Bahçeli’nin mesajlarıyla yükseliş trendine devam etmişti. Dolar kuru, bir hafta içerisinde 10 ve 11 bandını hızla geçerek bugün 12.47’ye kadar yükseldi. Bununla birlikte saat 15:30 itibari ile dolar kuru 13,26 TL seviyesine çıktı.

Saat 15:52 itibari ile dolar kuru 12.80 TL oldu.

Saar 15:58 itibari ile 1 ABD Doları eşittir 13,12 Türk Lirası oldu

EN SON 2018 YILINDA OLMUŞTU

Döviz büroları daha önce, 2018 yazında ABD – Türkiye ilişkilerinin gerilmesi ve Rahip Brunson krizi sonrası kurda yaşanan sert hareketler nedeniyle tahta kapatmak zorunda kalmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir