EkonomiGündemPolitika

Milyonları ilgilendiren gelişme: Artık faturalarda yepyeni bir döneme geçiliyor

Elektrik ve doğal gaz faturalarında büyük değişim… Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın TRT payının ve enerji fonunun faturalara yansımayacağını açıklamasının ardından yeni yasa teklifi geçtiğimiz günlerde TBMM Başkanlığı’na sunulmuştu. Yeni düzenlemelerde ise elektrik faturalarında kademeli sistem olacağı gündeme geldi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez yaptığı son açıklamalarda elektrik ve doğal gaz faturalarında kademeli tarife uygulamasının devreye alınacağını söyledi. Su faturalarında olduğu şekilde elektrik ve doğal gaz faturalarında da uygulanırsa yepyeni bir döneme geçilmiş olacak.

Bakan Fatih Dönmez düzenlenen basın toplantısında enerji tüketiminin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını öncesi seviyelere ulaştığını, elektrik talebinin ise ekonomik büyümeyle paralel şekilde bu yıl yüzde 8 artış göstereceğini söyledi. Özellikle Avrupa’da doğal gaz fiyatlarının ciddi oranda arttığını belirten Dönmez, “Yılbaşına göre spot elektrik piyasalarında fiyatlar 3 kata yakın arttı. Ülkemizde de bu oranda olmamakla birlikte bazı artışları gözlemledik. Özellikle hane halkına bunun büyük kısmını yansıtmayarak bir koruma yapmış olduk. Doğal gaz, elektrik ve akaryakıttaki ÖTV’yi dikkate aldığımızda yaklaşık 127 milyar dolarlık destekleme yapıldı. Neredeyse kişi başı 1500 lira gibi bir destekten bahsediyoruz. Tabii vatandaşlarımız faturalarında bu destekleme tutarını görmüyor çünkü onu arz tarafında özellikle kamu kurumları eliyle yönetmeye çalışıyoruz. Son çeyrek itibarıyla doğal gazda fiyatın neredeyse 4’te 1’i faturalara yansıyor, elektrikte de yarı yarıya seviyesinde” açıklamasında bulundu.

KADEMELİ TARİFE UYGULANABİLİR

Dönmez, elektrik faturalarında kademeli tarifenin şu anda meclis gündeminde olduğunu ve komisyonda tartışılacağını açıkladı. Bu uygulamanın halihazırda su faturalarında birçok belediye tarafından uygulandığını belirten Dönmez şu ifadeleri kullandı:

“Bu uygulama, elektriği verimli kullanmaya teşvik edecek. Benzer uygulamayı doğal gaz için de çalışıyoruz. Özellikle kış aylarında, vatandaşımızın tüketiminin yoğun olduğu dönemlerde iki kademeli bir tarife çalışmasına geçmeyi planlıyoruz. Henüz takvim netleşmedi, kanunun çıkmasını bekliyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir