Gündem

Acı haber paylaşıldı: Türkiye’deki herkes o açıklamaya kitlendi: 208 kişi hayatını kaybetti

Sağlık Bakanlığı, Günlük Koronavirüs Tablosu’nu “covid19.saglik.gov.tr” adresinden paylaştı. Konu ile ilgili olarak koronavirüs salgını kapsamında Sağlık Bakanlığı tarafından 23 Kasım güncel tablo paylaşıldı.

Buna göre, 365 bin 412 Kovid-19 testi yapıldı, 28 bin 170 kişinin testi pozitif çıktı, 208 kişi yaşamını yitirdi, iyileşenlerin sayısı ise 29 bin 353 oldu.

Yapılan bu açıklamada 18 yaş ve üstü nüfusta ikinci doz aşı uygulananların oranı yüzde 80,79, birinci doz aşı yapılanların oranı yüzde 90,37 olduğu belirtilerek Türkiye’de bugüne kadar uygulanan aşı miktarı 119 milyon 602 bin 103 doza yükseldiği vurgulandı.

AŞI ORANININ EN YÜKSEK OLDUĞU İLLER

18 yaş ve üstünde en az iki doz aşı yaptıranların oranının en yüksek olduğu 10 il Ordu, Osmaniye, Amasya, Muğla, Kırklareli, Çanakkale, Eskişehir, Balıkesir, Zonguldak ve Burdur oldu.

En az iki doz aşı uygulananların oranının en düşük olduğu iller ise Şanlıurfa, Batman, Siirt, Diyarbakır, Muş, Bingöl, Mardin, Bitlis, Ağrı ve Bayburt olarak sıralandı.

BAKAN KOCA’NIN AÇIKLAMALARI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Bakan Koca paylaşımında Kovid-19’un solunum yoluyla bulaşan bir hastalık olduğunu ifade etti. Bakan Koca’nın açıklamaları şöyle oldu:

“Çoğu kere farkında bile olmadan yüzümüze dokunmamız virüsün bulaşma ihtimalini artıyor. Temas ettiğimiz yüzeylerde virüs olabileceği için ellerimizi sık sık yıkamalıyız. Maskenin bu açıdan da koruma sağladığını ise unutmamalıyız”