Gündem

O Uygulamayla Birçok Kadın Şiddetten Kurtarıldı! İşte KADES Uygulamasının Detayları!

Ülkemizde ve dünyada milyonlarca kadın kocası, abisi, sevgilisi ya da hiç tanımadığı bir erkek tarafından hunharca katledilerek öldürülüyor. Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçme kararı sonrası, ülkemizde yaşanan kadın cinayetleri, artan şiddet ve tecavüz sayısı gün geçtikçe artıyor. 2021 Ekim ayrı raporuna göre 1 ayda 18 kadın öldürüldü 19 kadının ise neden öldürüldüğü henüz bulunamadı. Bakan Yanık, 2021 yılında 95 kadının öldürüldüğünü söyledi. Yanık, öldürülen kadınların 10’unun tedbir kararı olduğunu vurguladı. Peki kadına şiddete DUR diyebilmek için neler yapıyoruz? İşte şiddet gören kadınları korumak için devlet tarafından tasarlanan cep telefonu uygulaması KADES’in detayları…

KADES Uygulaması

KADES, kadınların ve çocukların maruz kaldığı şiddet, taciz gibi kötü eylemleri birazda olsun engellemek adına kullanıcılara sunulmuş resmi bir uygulamadır. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanmış ve acil durumlarda ilk aklınıza gelecek acil müdahale uygulamasıdır. Google Play Store’dan indirilebilen KADES uygulaması ile aile içi ve kadına yönelik şiddet mağduru kadınların acil durumlarda cihaz konum bilgisini açarak bir tuşla 155 Polis İmdat Acil Çağrı Merkezine ulaşabilmektedir.

Kadına şiddetin önüne geçebilmek ve kadınlara yardım edebilmek amacıyla geliştirilen akıllı telefon uygulaması Kadın Acil Destek İhbar Sistemi (KADES) üzerinden gelen 138 bin şiddet ihbarına anında müdahale edildi. Uygulama üzerinden gerçekleşen 242 bin 473 ihbarın tamamına anında müdahale edilirken, bu ihbarların 138 bininin gerçek acil durumlar için yapıldığı tespit edildi.

Aile içi ve kadına yönelik şiddetin önlenmesi kapsamında, 1005’i polis merkezi amirlerinde, 97’si jandarmada olmak üzere 1102 aile içi ve kadına yönelik şiddetle mücadele birimi, bu birimlerinin yanı sıra jandarma karakolları ile polis merkez amirliklerinde 1497 güven masası kuruldu.

Aile içi ve kadına şiddetin önlenmesi kapsamında, 2018’den bugüne toplam 309 bin polis ve jandarma personeline eğitim verildi. Risk değerlendirme ve analiz çalışmalarının tespit edilmesi amacıyla “Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddet Olayları Kayıt Formları ” uluslararası geçerlilik ve ulusal tecrübeler doğrultusunda güncellendi. Aile mahkemeleri hakimleri tarafından verilen kararlara istinaden, şiddet uygulayan ya da uygulama ihtimali bulunan kişilerin şiddet mağdurlarına yaklaşıp yaklaşmadığının izlenebilmesi için elektronik kelepçe uygulamasına başvuruluyor.

Bu kapsamda, Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı arasında imzalanan protokolle, Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi’nde (GAMER), 1000 kapasiteli elektronik kelepçe izleme merkezi kuruldu. Bugüne kadar 764 kişiye elektronik kelepçe takılarak, polis ve jandarma ekiplerince takibi gerçekleştirdi. Merkezde şu an 272 kişiye aktif izleme yapılırken, elektronik kelepçe uygulaması ile takip edilen hiçbir olayda şiddet görülmedi.

Kadına yönelik şiddetin önlenmesinde, il ve ilçelerde valiler ve kaymakamların başkanlığında çalışmalara ağırlık verildi. Valilik ve kaymakamlıklar başkanlığında, “Aile içi ve kadına karşı şiddetle mücadele komisyonları” kuruldu, il ve ilçelerde kadınlara yönelik eğitim, bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları yapıldı.