Ekonomi

Asgari ücret açıklaması beklenmeden maaşlara yüzde 15 zam geldi!

Milyonlarca asgari ücretle çalışan vatandaşlar, Aralık ayı içerisinde yapılacak olan asgari ücret zam miktarını beklemeye başladı. Ancak piyasalardan alınan bilgiye göre bazı firmalar, asgari ücret açıklamasını beklemeden yüzde 10-15 aralığında zam yaptı. İkinci iyileştirme ise Ocak 2022’de yapılacak.

Firmalar, çalışanların ekonomik durumunu göz önünde bulundurarak, maaşlarda iyileştirmeye gitti. Pandemi ve dolar kurunun olumsuz etkilerini çalışanları üzerinden kaldırmak isteyen işverenler maaşlara yüzde 15 oranında zam yaptı.

Sadece vatandaşların değil, iş dünyasının da en önemli gündemi asgari ücret. Bu sebeple işverenler şimdiden çalışanlarına destek olmak için maaşlara zam yaptı. Bir sonradaki destek ise Ocak 2022 tarihinde geleceği ifade edildi.

8-9 BİN FİRMA ADIM ATTI

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Mustafa Gültepe, yaptığı açıklamasında kademeli bir şekilde ücret artışına gidildiğini ifade etti. Gültepe, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Hazır giyimde 8-9 bin firmanın yaklaşık yüzde 30’u yani en az 2 bin 500’ü, çalışanlarını enflasyona karşı korumak için bir adım attı. Hazır giyimde üretimde 700 bin çalışan var, perakende satış ayağıyla birlikte sayı 1.5 milyonu buluyor. Üretim sektöründe çalışan maaşı ağırlıklı asgari ücret ve bunun yüzde 15-20 ortalama fazlası şeklinde. Beyaz yakalıda ise maaşlar asgari ücretin ortalama 2.5-3 katı kadar oluyor”

SAYILARI ARTMAYA DEVAM EDİYOR

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel ise, Ekim ayından bu yana asgari ücreti beklemeden zam kararı alan firma sayısının her geçen gün arttığını ifade ederek, “Bu da kolay bir hesap değil, bir yandan devletin vergi gelirleri var öte yandan işverenin maliyeti ve ürününü satabileceği bir fiyat var. Ama ücretlerdeki işverenin üzerinde bulunan vergi yükünü hafifletecek düzenlemeler yapılırsa, ürünlerdeki yüzde 50-70 arasındaki fiyat artışları, 10-20 puan geri gelecektir. Bu da sabit ücretle çalışan ve zor durumda olan kesimi de ihtiyacını karşılamak için yaptığı alışverişte biraz rahatlatacaktır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir