EkonomiGündem

Küresel iklim krizinin marketlere etkisi: O ürüne adet sınırı getirildi, 2 adetten fazla alınamayacak

Kahve bağımlılarını üzecek haber! Küresel iklim değişikliğinin yarattığı kriz nedeniyle bazı ürünlerde yaşanan tedarik sıkıntısı şeker ve yağın ardından kahveyi de olumsuz etkiledi. Fiyatları artarken kalitesi de düşen kahve çeşitleri marketlerde artık belirli bir kota ile satışa sunulacak. Bu doğrultuda paket kahveler bir veya iki adetten fazla satılamayacak.

Kuralık nedeniyle kahve üreticisi ülkelerin üretiminin ciddi oranda düşmesi ve meydana gelen lojistik krizinin çözülememesinin Türkiye’de market raflarına yansıdığını belirten sektör içinden bir yetkili, “Eylülde gelmesi gereken kahveler bu ay itibarıyla gelmeye başladı. 3 ay içinde 500 ton gelmesi gereken kahvenin 100 tonu gelebildi. Yani gelen ürünler eksik, kotalı bir şekilde geliyor.”

“Bu da bir silsileye yol açıyor. Fabrikalar alması gereken malın üçte birini alabilince bayilerin marketlere sattığı ürünler de üçte biri olabiliyor ve sonunda marketlerde ürün krizi yaşanıyor” açıklamasını yaptı.

Bunun üzerine Dolar kurundaki önlenemez artıştan da etkilenen fiyatlar sık sık güncelleniyor. Kahve fiyatları geçen hafta, Vietnam ve Brezilya’da ortaya çıkan sorunlar nedeniyle kilogram başına 5 doların üzerine çıktı. Böylece emtia piyasasında kahve fiyatları 2012 Ocak’ta gördüğü en yüksek seviyeye ulaşmış oldu.

Ayrıca Brezilya’da yaşanan kuraklık ve don olayları nedeniyle Arabica kahve fiyatları küresel borsalarda yıl başından bu yana yüzde 90’ın üzerinde artış gerçekleştirdi. Diğer yandan son 10 yılın en yüksek fiyatlarına ulaşan kahve fiyatlarında 2 yıl boyunca arz sorunu yaşanacağı belirtiliyor.

Küresel iklim krizinin etkileri bu doğrultuda market raflarında bile hissedilirken vatandaş bir de giderek artan fiyatlarla uğraşmak zorunda kalacak. Ayrıca üretim ve tedarik sıkıntısı nedeniyle espresso veya hazır kahve gibi ürünlerde kullanılan ve maliyeti ile kalitesi daha düşük olan Robusta’nın karışımlara ekleneceği konuşuluyor. Bu da tüketicinin artan Dolar karşısında daha düşük kalitede kahve tüketeceği anlamına geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir