EkonomiGündem

Ocak ayı yaklaşırken milyonları sevinçten uçuracak öneri: Asgari ücret 5 bin TL…

Türkiye, ekonomik bir krizin eşiğine gelmişken – hatta bazı ekonomistlere göre halihazırda bu krizi yaşarken – milyonlarca asgari ücretli çalışanın merak ettiği “Asgari ücret 2022’de ne kadar olacak?” sorusu da gündemden düşmüyor. Artan enflasyona göre vatandaşı mağdur etmeyecek bir zam gelip gelmeyeceği tartışılırken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin de görüşmelere ilişkin yaptığı, “Ben görüşmeleri ilk haftada bitirme kararındayım. Olur gibi görüyorum. İlk görüşmede değil de bir hafta içinde, haftanın başında ve sonunda görüşürüz.” açıklamasının ardından beklentiler de iyice yükseldi. Bunun ardından konuyu ele alan gazeteci Nagehan Alçı da köşe yazısında asgari ücret ve emekli maaşları için flaş öneride bulundu.

Yazısında hükümete çağrıda bulunan Alçı, emeklilere yüzde 40 oranında zam yapılmasını önerdi. Alçı şu ifadeleri kullandı:

“Sayın Erdoğan lütfen aileleriyle beraber toplumun büyük çoğunluğunu oluşturan işçileri, memurları ve emeklileri 2022 senesine girerken mutlu edin. Yüzde 40 gibi hatırı sayılır bir zam müjdesi açıklayın.”

Asgari ücret için ise ‘5 bin TL’ diyen Alçı şöyle devam etti:

“Ayrıca milyonlarca özel sektör emekçisini ilgilendiren asgari ücreti de 5 bin TL olarak ilan edin lütfen. Bir insanın bugünkü Türkiye ortamında hele ki büyük şehirlerde 5 bin TL’nin altında bir maaşla geçinmesi imkansız, bunu siz de biliyorsunuz. Asgari ücret 5 bin TL olmak zorunda. İşverenler bu rakama uymak mecburiyetindeler.”

‘Vatandaş Biraz Nefes Alsın’

Alçı, daha sonra Habertürk’te katıldığı bir programda insanların mevcut şartlarda geçinebilmeleri için bunun şart olduğunu belirterek, “Bu işin tek çıkışı en az yüzde 40 zam vermektir. Asgari ücreti de 5 bin TL yapmaktır. Yani dar gelirlinin nefes alması gerekiyor. O yüzden de devletin kendi üzerine düşeni yaparak gerekirse para basması… Enflasyon çıkar mı? Enflasyon zaten çıkmış. Para basılması ve özel sektörün de bir şekilde 5 bin TL için uzlaşması gerekir ki vatandaş biraz nefes alsın.” açıklamasını yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir