Gündem

Meteoroloji kar yağışı bekleyenlere müjdeyi verdi! Yoğun kar yağışı için tarih verildi: Ankara, İstanbul, İzmir…

Özellikle çocukları sevindirecek haber meteorolojiden geldi. Meteoroloji’den yapılan açıklamaya göre Ankara olmak üzere Karadeniz, İç Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgesi’nin tamamı Aralık ayına kar yağışı ile girecek. 30 Kasım salı günü başlayacak yağışın 1 Aralık’ta tüm yurtta etkili olması beklendiği duyuruldu.

KAR YAĞIŞI BEKLENİYOR

İstanbul ve Ankara başta olmak üzere Türkiye’nin büyük bir bölümünün merakla beklediği ‘ilk kar ne zaman yağacak’ sorusunun cevabı belli oldu. Meteoroloji’nin son hava durumu raporuna göre başta başkent Ankara olmak üzere Karadeniz, İç Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgesi’nin tamamı Aralık ayına kar yağışı ile girecek. 30 Kasım salı günü başlayacak yağışın 1 Aralık’ta tüm yurtta etkili olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIKLARI YÜKSELİP DÜŞECEK

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün orta ve uzun vadeli tahmin haritası yayımlandı. Bu harita kapsamında Aralık ayı sürpriz bir Kar Yağışı ile başlayabilecek ve tahminlere göre hava sıcaklıkları cuma gününden itibaren artarak mevsim normalleri civarında seyredecek ancak 29 Kasım pazartesi gününden itibaren yeniden düşecek.

Hava sıcaklıklarının düşmesiyle 30 Kasım salı günü başkent Ankara başta olmak üzere İç Anadolu Bölgesi’nde karla karışık yağmur ve kar yağışı görülecek. 1 Aralık çarşamba günü ise tüm Türkiye’de yağış görülecek. Yağışlar Karadeniz’in iç kesimleri ile İç Anadolu ve Doğu Anadolu’nun tamamında kar, yurdun diğer bölümlerinde ise yağmur şeklinde olacak.

YAĞIŞ OLACAK İLLER

Konu ile ilgili olarak Meteoroloji tarafından bugün yağış beklenen iller belirtildi ve şu ifadeler kullanıldı:

“Yağmurla başlayacak yağışın zamanla yüksek kesimleri başta olmak üzere Erzincan, Gümüşhane ve Bayburt çevreleri ile akşam saatlerinden itibaren Erzurum’da yer yer kuvvetli olmak üzere kar yağışı şeklinde etkili olması beklendiğinden ulaşımda aksamalar ve buzlanma gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir