Gündem

Samuray kılıçlı katilin öldürdüğü Başak Cengiz’in annesinden duygulandıran konuşma

Ülke gündemine bomba gibi düşen ve milyonları kahreden samuray kılıçlı cinayetin ardından yüreklere biraz da su serpecek gelişmeler yaşanıyor. Canice cinayete kurban giden Başak Cengiz’in (28) ismi, Ankara’nın Yenimahalle ilçesinde belediyeye ait kültür merkezine verildi. Törende konuşan anne Beyhan Cengiz de herkesi duygulandıran sözler sarf etti.

Yenimahalle Belediyesi, eğitim için gittiği İstanbul’da sokak ortasında Can Göktuğ Boz (27) tarafından samuray kılıcıyla öldürülen mimar Başak Cengiz’in adını, yaşadığı mahalledeki kültür merkezine verdi. Başak Cengiz Kültür Merkezi’nde düzenlenen törene Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Başak Cengiz’in annesi Beyhan ile babası Avni Cengiz ve yakınları katıldı. Programda mevlid-i şerif okunarak, Başak Cengiz için dua edildi.

Anne Beyhan Cengiz, kızının davasında herkesin birlik ve beraberlik içinde olduğunu söyleyerek gurur duyduğunu ifade etti. Cengiz, “Eğilen belimin doğrulmasına sebep oldunuz. Başak Cengiz adına söylenecek her sözün söylendiğini, yapılması gerekenin yapıldığını biliyorum. Her şeyi planlayan, zalim, cani, şunu planlayamadı; Başak’a kıydı, tohumları vatanımın her yerine serpildi, yeşerdi, filizlendi topraklar bereketlendi. Bir anlamda binlerce ‘Başak’ topraktan fışkırdı, kenetlendi, yıkılmaz bir kale inşa etti.”

“Türkiye, dünyaya sesleniyorum; Başak Cengiz davasında yapılması gereken her şeyi yapmanızı, aynı şekilde bütün bacıların birlik olmasını canı gönülden istiyorum. Başak Cengiz öyle bir bayrak açtı ki dalgalanmasını bizlere emanet etti. Başak Cengiz gibi güller kırılmasın, solmasın. Davamız sonuçlanana kadar kalemizi terk etmek yok” diyen anne, “Başak artık benim evladım değil, hepimizin evladı” da diyerek konuşmasını bitirdi.