GündemSağlık

Açık havada maske takmayanlara kötü haber!

Koronavirüs salgınına ilişkin araştırmalar tüm hızıyla devam ediyor. Cambridge Üniversitesi tarafından yapılan son araştırmanın sonuçları herkesi şoke etti. Salgının en başından bugüne kadar pek çok ülkede sosyal mesafe uygulanıyordu. Ancak yapılan araştırma sonuçlarına göre sosyal mesafe kuralının maske takılmadığında hiçbir işe yaramadığı ortaya çıktı.

Araştırmacılar, yaptıkları açıklamada koronavirüslü olan bir kişi maskesiz bir şekilde açık havada bile iki metre içinde başka birine virüs bulaştırabileceğini duyurdu.

Konuyla ilgili tedirgin eden veriler İngiltere İstatistik Ofisi tarafından yapıldı. Sonuçlar, ülkenin yüzde 41’lik kısmı halka açık alanda sosyal mesafe kuralına dikkat ederken, yüzde 85’inin yüz maskesi takmadığını ortaya koydu.

2 METREYE KADAR YAYILIYOR

Araştırmanın sonuçları Physics of Fluids isimli dergide yayımlandı. Yayımlanan sonuçlara göre maskesiz bir kişi öksürdüğünde büyük damlacıkların çoğunun yakındaki yüzeylere düştüğü fakat havada asılı kalan küçük damlacıkların hızlı bir şekilde iki metre öteye yayılabileceği ortaya koyuldu.

Çalışmanın baş yazarı Dr. Shrey Trivedi, “Her öksürdüğümüzde farklı miktarda sıvı yayarız. Yani bir kişiye Covid-19 bulaşmışsa çok sayıda veya çok az virüs partikülü yayıyor olabilir. Ancak havadaki türbülans bu damlacıkları, çok daha uzaklara taşıyabilir” dedi.

HERKESİ MASKE TAKMAYA DAVET ETTİLER

Cambridge Üniversitesi’nden akışkanlar mekaniği uzmanı Prof. Dr. Epaminondas Mastorakos, herkesi maske takmaya davet ederek, “Hepimiz bu pandeminin bittiğini görmek için can atıyoruz, ancak insanların ofisler, sınıflar ve dükkanların yanı sıra halka açık cadde ve sokaklarda maske takmaya devam etmelerini şiddetle tavsiye ediyoruz. Virüs aramızda olduğu sürece kendinizi bu riske maruz bırakmak için iyi bir neden yok” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir