Ekonomiİşkur İş İlanları

Bu şartları taşıyanlara İŞKUR’dan aylık düzenli maaş!

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) çalışmayanlara aylık düzenli maaş ödemesi yapıyor. Belirtilen şartları taşıyan kişilere aylık düzenli olarak hesaplara yatırılan maaş ödemesi ile ilgili merak edilen tüm detaylar ve başvuru şartları haberimizde..

İŞKUR, işsizlik maaşı adı altında çalışmayan kişilere aylık olarak düzenli maaş ödemesi yapıyor. Yapılan ödemeleri duyan vatandaşlar, işsizlik ödemesi nasıl alınır? İşsizlik maaşı ne kadar? Sorularının cevabını araştırıyor. İşsizlik maaşı almak isteyenler için ödemeler kişilerin prim günlerine göre yapılıyor. Ödemeden yararlanmak isteyenlerin ise 30 gün içerisinde başvurması gerekiyor.

İSŞİZLİK MAAŞI KAÇ AY VERİLİR?

Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde;

600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün,

900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,

1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün, süre ile işsizlik ödeneği verilmektedir.

İŞSİZLİK MAAŞI ŞARTLARI NELERDİR?

İşsizlik maaşı almak isteyenlerin belirtilen bu şartları taşıması gerekiyor. Başvuru şartlarını taşıyan kişiler, işten çıkarıldıktan sonraki ilk 30 gün içerisinde sistem üzerinden başvurmaları gerekiyor. 30 günü geçen başvurular için ödemeler eksik olarak yapılmaktadır.

Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak,

Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak,

Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,

Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak.

İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR?

İşsizlik maaşı için ödemeler, primlere göre yapılıyor. İşte işsizlik maaş ödemeleri şu şekilde:

7 Yorum

  1. ne olur duyun sesimizi 2021 kpssli olanlar tercih yapamayacak mı puanımız yanmasın ayrıca 35 yaşına bağlı olarak 1 veya 2 yaş daha ilave edilsin yasalaşsın lisans mezunuyuz istihdam olamıyoruz

  2. Çok saçma sapan bir haber yapmışsınız. Bu uzun süredir devam eden bir uygulama. Sanki yeni bir durummuş gibi sunmanız son derece yakışıksız.

  3. 7 yıl severek çalıştığım annemin sağlığından dolayı mecburiyetten istifa ettim. Ne devlet ne şirket yanımda oldu 7 aydır da işsizim. Ne bu dünyada ne diğer tarafta hakkım helal değil. Bu devlet zamanında ÇALİŞİRKEN ödenen sigorta primlerimle bana 6 ay bakamadı yazıklar olsun….

  4. Belek bozkayar iki çocuk annesiyim kiradayım işimiz yok çok zor durumdayım başvuru yapmak istiyorum lütfen bana yardımcı olur musunuz işsizlik maaşı almak istiyorum gecemiz çok zor daha önce belediyede çalışıyordu gassal cenaze yıkama hocası

  5. Ben Melek Bozkaya Van erciş’ten oturuyorum 2 çocuğum var çok zor durumdayım kiradayım tren mobil TV diyemiyorum eşimin de iş yok u İŞKUR’dan işsizlik maaşı başvurmak istiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir