Gündem

14 şehirde sağanak yağmur, 4 şehirde de yoğun kar yağışı olacak! Meteoroloji tarih verdi: Ankara, İstanbul, İzmir…

Meteoroloji Genel Müdürlüğü yeni hava durumu tahminlerini duyurdu. Buna göre sıcaklıklar azalıyor. Yetkililer 14 ilde sağanak yağış, 4 ilde de yoğun kar yağışı beklendiğini açıkladı. Konu ile ilgili olarak Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından çok önemli bir açıklama yapıldı. Bu açıklamada yapılan son değerlendirmelere göre ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, İç Ege, İç Anadolu, Akdeniz, Orta ve Doğu Karadeniz, Hakkari ve Şırnak dışında Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu ile Sinop çevrelerinin genellikle yağmur ve sağanak, Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusu, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile İç Anadolu’nun kuzeydoğusunun yükseklerinde karla karışık yağmur ve yer yer kar yağışlı geçeceği ifade edildi.

YAĞIŞ OLACAK İLLER

Ayrıca yapılan açıklamada yağışların Antalya, Isparta, Burdur, Adana, Osmaniye, Hatay, Sivas, Kayseri, Rize ve Artvin, Malatya, Elazığ, Bingöl, Muş ve Adıyaman çevrelerinde kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli yağmur ve sağanak, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, Erzurum, Erzincan, Tunceli’nin kuzeyi ile Sivas’ın yüksek kesimlerinde yoğun karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması beklendiği bildirildi.

Hava sıcaklığı: Kuzey ve iç kesimlerde 2 ila 4 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı, genellikle mevsim normalleri civarında, kuzeybatı kesimlerde yer yer altında seyredeceği tahmin ediliyor.

YOĞUN KAR YAĞIŞI UYARISI

Konu ile ilgili olarak Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yoğun kar yağışı uyarısı yapıldı. Bu uyarıda ise şu ifadelere yer verildi:

Yağışların Antalya, Isparta, Burdur, Adana, Osmaniye, Hatay, Sivas, Kayseri, Rize, Artvin, Malatya, Elazığ, Bingöl, Muş ve Adıyaman çevrelerinde kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli yağmur ve sağanak, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, Erzurum, Erzincan, Tunceli’nin kuzeyi ile Sivas’ın yüksek kesimlerinde yoğun karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgar ve yerel dolu yağışı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir