EkonomiGenelGündem

Kasım sonu indirimleri gelmişken internetten alışveriş yapanlar dikkat! Dolandırıcılara karşı çok dikkatli olun

Tüketim çılgınlığı tüm hızıyla devam ederken internet üzerinden satış yapan platformlar Kasım ayının son günlerinde kutlanan Kara Cuma’ya (Black Friday) özel indirim haberlerini tek tek duyurmaya başladı. Ancak alışveriş için interneti tercih eden vatandaşlar siber dolandırıcılık tehlikesiyle de karşı karşıya kalıyor. Dolandırıcılar kişinin kredi kartı/banka kartı gibi bilgilerine dikkatsiz kalınan durumlarda rahatlıkla erişebiliyorlar. İstanbul Kent Üniversitesi’nden ekonomist Rahmi İncekara da vatandaşları dolandırıcılığa karşı uyardı.

DHA’ya konuşan İncekara, “Koronavirüs nedeniyle Black Friday indirimlerinden yararlanmak isteyen tüketiciler, fiziksel mağazalar yerine online alışveriş sitelerini daha fazla ziyaret edecektir. Siber dolandırıcılık konusunda dikkatli olun, tedbiri elden bırakmayın. Alışverişlerde sanal kart kullanımı, maillerin doğruluk kontrollerinin yapılması, güvensiz ağlar ve sahte linklerden uzak durun” açıklamasını yaptı.

Black Friday’ın, ABD’de Şükran Günü’nden sonraki ilk Cuma gününe verilen isim olduğunu belirten İncekara, “Black Friday bir resmi tatil değildir. 1932 yılından beri Noel alışveriş sezonunun başlangıcı olarak ‘Black friday’ kabul edilmektedir. Black Friday süresince, mağazalar çok erken saatte açılıp, geç saatte kapanmaktadır. Pek çok mağaza bu süreç zarfında normalinden daha fazla indirimli satış yapmaktadır. Alışveriş çılgınlığı sebebiyle trafik yoğunluğu, kazalar ve kalabalığın getirdiği zorluklar bugünün ’Black Friday’ olarak adlandırılmasına neden olmuştur. Başlangıçta Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve İngiltere’deki mağazalarda etkili olan Black Friday, tüm dünyaya hızlı bir şekilde yayılmıştır. Koronavirüs pandemisiyle etkisini daha da hissettiren e-ticaret, Black Friday alışveriş çılgınlığının daha da fazla artmasını sağlamıştır” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Ülkemizde de Giderek Yayıldı

Ülkemizde de Black Friday’e özel çeşitli kampanyalar düzenlendiğini aktaran Rahmi İncekara, “Firmalar, Black Friday yerine Efsane Cuma, Süper Cuma, Şahane Cuma gibi kampanyalarla alışveriş çılgınlığına dahil oluyor. Black Friday alışveriş çılgınlığı 26 Kasım tarihinde başlayacak. Seçili ürünler kapsamında yüzde 80’e varan indirimlerin planlandığı, mağazalarda ve e-ticaret sitelerinde pek çok markanın yüzde 50’ye varan indirimlerle satışa katılacağı Black Friday heyecanı şimdiden başladı. Her ne kadar 26 Kasım başlangıç olsa da 8 Kasım haftası itibariyle indirim trendi başladı” dedi.

Dolandırıcılara Karşı Çok Dikkatli Olunmalı

Artık tüketiciler daha rahat bir alışveriş imkanı sunan online alışverişi, mağazaları fiziksel olarak gezmeye tercih ediyor. Bu noktada vatandaşların dikkatli olması konusunda uyarıda bulunan İncekara şöyle açıkladı:

“…tüketiciler Black Friday heyecanı ile tedbiri de elden bırakmamalıdır. Pandemi döneminde alışverişlerin daha çok mobil ve internet üzerinden gerçekleştiği düşünüldüğünde tüketicilerin, siber dolandırıcılık konusunda dikkatli olması gerekmektedir. Alışverişlerde sanal kart kullanımı, maillerin doğruluk kontrollerinin yapılması, güvensiz ağlar ve sahte linklerden uzak durulması, mobil cihazların güvenilirliği gibi bir dizi önlem akılcı ve güvenli bir alışverişi temin etmektedir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir