EkonomiGündem

Aylık elektrik faturasını düşürmek isteyen vatandaşlara sevindiren haber! e-Devlet üzerinden yapabilirsiniz

Evine ayda 200 TL’ye yakın ve üzerinde elektrik faturası gelen vatandaşlara sevindiren bir haber verildi. Aylık fatura ödemesini düşürmek için serbest tüketici hakkını kullanan vatandaşlar bazı bilgilere e-Devlet sistemi üzerinden ulaşabiliyorlar. Bu konu hakkında bir açıklama yapıldı. Açıklamada gerekli bilgilere EPİAŞ üzerinden erişim sağlanabileceği belirtilerek elektrik faturasını düşürmek isteyen vatandaşların serbest tüketici olacağı bildirildi.

ELEKTRİK FATURALARINI DÜŞÜREBİLİRLER

Konu ile ilgili olarak bu sene EPDK tarafından serbest tüketici olmak için belirlenen, elektrik enerjisi tüketim limiti 1200 kWh olarak açıklandı. Toplam tüketimi bunun üzerinde olan vatandaşlar serbest tüketici oluyorlar ve dağıtım şirketleri kendileri seçebiliyorlar.

Vatandaşlar bu seçimi yaparak faturalarda indirim sağlayabiliyorlar. Yüksek faturası gelen serbest tüketiciler ise bazı bilgilere e-Devlet sistemi üzerinden erişim sağlayabiliyorlar.

Serbest tüketiciler Elektrik tüketim değerlerini, Sayaç okuma tarihlerini, Tedarikçilerine ilişkin bilgilere erişebiliyorlar.

EPİAŞ ÜZERİNDEN ERİŞİLENLER

Bununla birlikte EPİAŞ üzerinden şu bilgilere erişebilirler:

https://tys-portal.epias.com.tr/tys-web/public/

İnternet adresinde e-Devlet şifresi ile e-Devlet üzerinden

https://tys-portal.epias.com.tr/tys-web/public/

e-Devlet şifresi, mobil imza, elektronik imza veya şahsi İnternet bankacılığı bilgileri ile erişebilirler.