EkonomiGündem

Aile Bakanlığı geçim sıkıntısı çeken her aileye 1.100 TL sosyal destek ödemesi yapıyor! e-Devletten başvuru yapın

Dolar kurunda yaşanan dalgalanma ve Türkiye’deki her ürüne neredeyse hepsine zam gelmesinin ardından vatandaşlar devlet desteklerini iyice araştırmaya başladı. Bu doğrultuda vatandaşlar e-Devlet üzerinden başvuruları alınana ve sorgulama yapılabilen pandemi sosyal destek 1.100 TL ödemesi için başvurularını arttırdılar. Ülkemizde geçim sıkıntısı çeken her aile e-Devlet üzerinden bu destek için başvuru yapıyor.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı koronavirüs ile mücadele kapsamında ihtiyaç sahibi vatandaşlara 1100 TL sosyal yardım parası veriyor. Bu destek için başvurular e-Devlet üzerinden alınmaya devam ediliyor. Bu doğrultuda başvuruların nereden yapılacağı ve nasıl yapılacağı vatandaşlar tarafından araştırılmaya başlandı.

Covid-19 salgını sebebiyle ekonomik alanda sıkıntılar yaşayan kişilere Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 1.100 TL destek ödemesi yapılıyor. Bu destek ödemesi ile kişilerin ekonomik yüklerini hafifletmek amaçlanıyor. Bu destek hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çok önemli bir açıklama yapmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk etapta 1000 lira olan destek ödemesinin 1100 lira olduğunu ifade etti.

1100 TL DESTEK

Bu destek ödemesi hakkında Bakan Yanık da açıklamalarda bulundu. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Tam Kapanma Sosyal Yardım Programı ile başvuruya gerek olmaksızın 2 milyonun üzerinde haneye ulaşacaklarını ifade ederek şöyle devam etti:

“Bir önceki Sosyal Destek Programımızın başvurularını e-Devlet üzerinden almıştık. Daha önce e-devlet üzerinden başvurmuş ve ihtiyaç sahibi olduğu SYDV’lerimiz tarafından tespit edilmiş 2 milyonu aşkın haneye, hane başı 1.100 TL tutarında ‘Tam Kapanma Sosyal Yardım Programı’ ödemesi gerçekleştireceğiz”

BAŞVURU NEREDEN?

Geçim sıkıntısı çeken ve ihtiyaç sahibi olan ailelere1100 lira yardım yapılıyor. Bu ödemeler için başvuru yapan vatandaşların başvuruları değerlendiriliyor ve değerlendirmeye göre başvuru ekranının bulunduğu yerdeki sorgulama yerinden ilan ediliyor. Vatandaşlar e-Devlet sayfasından “Başvurular Listesi” kısmına tıklayıp 1100 TL pandemi sosyal yardım başvuru sonuçlarını görüntüleyebileceği gibi aynı ekrandan başvuru yapmak isteyen vatandaşlar işlemlerini tamamlayabileceklerdir.

E-Devlet üzerinden 1100 TL sosyal yardım parası sorgulamak için e-Devlet’e giriş yapıp Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sayfasından “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” bölümüne gelinerek sonuç sorgulama yapılabilir.

KİMLER FAYDALANAMAZ?

Ancak bu destek ödemesi Türkiye’deki her aileye yapılmıyor. Bu destek ödemesinden yararlanmak isteyen vatandaşların bazı şartlara haiz olmaları gerekiyor. Dolayısı ile aşağıdaki kişilerin başvuruları kabul edilmeyecektir:

Pandemi Sosyal Destek Programı Faz 1 ve Faz 2 kapsamında verilen 1000 TL’lik nakdi destekten faydalanmış olanlar,

5510 sayılı Kanunun 4/a maddesi kapsamındaki kamu işçileri,

5510 sayılı Kanunun 4/c maddesi kapsamındaki memurlar,

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’ndan gelir veya aylık alanlar (emekliler),

İŞKUR İşsizlik Ödeneğinden faydalananlar,

İŞKUR Kısa Çalışma Ödeneğinden faydalananlar

Pandemi Sosyal Destek Programı Faz 1 ve Faz 2 kapsamında verilen 1000 TL’lik nakdi destekten faydalanmış olanlar,

5510 sayılı Kanunun 4/a maddesi kapsamındaki kamu işçileri,

5510 sayılı Kanunun 4/c maddesi kapsamındaki memurlar,

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’ndan gelir veya aylık alanlar (emekliler),

İŞKUR İşsizlik Ödeneğinden faydalananlar,

İŞKUR Kısa Çalışma Ödeneğinden faydalananlar

5 Yorum

  1. Devletimizden Allah razı olsun Allahım devletimize ve cumhurbaşkanınımıza Allah uzun ömür versin Allahım başımızdan eksik etmesin bu günümüze şükür Allahım bundan geri koymasın

  2. Bizede yardim edin nolur durumum cok kotu o kadar kotuku sormayin evim kira suyum var cocuk masrafimda var nolur bizi duyun yardim edin bize

  3. 2 yıl önceki verdikleri o bin lirayı hala harcıyoruz bitiremedik 1. 2. Fazda alanlar faydalanamıyormuş kim faydalanıyor o zaman lanet olsun bunlara vicdansızlar

  4. Asgari ücret sistemi çözülür ama asıl mesele lisans mezunlarının atama ve 35 yaş sınırı eksik ve yanlışlarının çözülmesi gerekir bu istihdamın önünde engeldir ne olur duyun sesimizi 2021 kpssli olanlar tercih yapamayacak mı puanımız yanmasın ayrıca 35 yaşına bağlı olarak 1 veya 2 yaş daha ilave edilsin yasalaşsın lisans mezunuyuz istihdam olamıyoruz