EkonomiGündem

Son dakika gelişmesi! Bakan Bilgin canlı yayında asgari ücret müjdesini duyurdu: Tarih belli oldu! 2022 asgari ücret 5 bin 200 TL olacak mı?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin asgari ücret hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Bilgin açıklamalarında asgari ücretin belirlenmesi ile ilgili Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ilk toplantısının 1 Aralık’ta yapılacağını ifade etti.

TARİH BELLİ OLDU

Konu ile ilgili olarak Bakan Bilgin açıklamalarının devamında yeni yılda geçerli olacak asgari ücret rakamının işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonunca belirleneceğini hatırlatarak komisyonun ilk toplantısını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğinde 1 Aralık’ta yapacağını vurguladı. Ayrıca Bakan Bilgin toplantının yüz yüze gerçekleştirileceğini de sözlerine ekledi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda işçi tarafını Türk-İş, işveren tarafını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil edecek. İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden 5’er üyenin olduğu komisyon, aralık ayı sonuna kadar yapacağı dört toplantıyla yeni yılda geçerli olacak asgari ücret rakamını belirleyecek.

5 BİN 200 LİRA TALEP EDİLDİ

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) 2022 yılı için asgari ücret talebini düzenlediği basın toplantısıyla duyurmuştu. DİSK Yönetim Kurulu adına Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu, Genişletilmiş Başkanlar Kurulu öncesinde Genel-İş Genel Merkezinde bir basın toplantısı düzenlemiş ve asgari ücret taleplerini belirtmişti.

YAPILAN AÇIKLAMA

Arzu Çerkezoğlu açıklamalarında “Gerek yoksulluk sınırı gerek gıda fiyatları artışı ve gerekse ekonomik büyüme dikkate alındığında 2022 yılında asgari ücreti en az net 5.200 TL olmalıdır.” ifadelerine yer vererek asgari ücret taleplerini belirtti. Asgari ücretin 5 bin 200 lira talebi hakkında yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Bugün asgari ücret dediğimizde sınırlı bir işçi kesiminin değil milyonların ücretini konuşuyoruz. Asgari ücret memleket ücreti haline gelmiştir.

TL’nin hızla değer kaybetmesi nedeniyle asgari ücret dolar cinsinden son 15 yılın en düşük düzeyine gerilemiştir. Böylece Türkiye işgücü maliyeti açısından tekrar bir “ucuz emek cenneti” haline gelmiştir.

Asgari ücret ülkemizde ücretlerin alt sınırı olmaktan çıkmış ve son yıllarda giderek ortalama ücret haline gelmeye başlamıştır. Avrupa ülkeleri içinde asgari ücret civarında ücretle çalışanların oranının en yüksek olduğu ülke Türkiye’dir.

Ülkemizin bir asgari ücretliler toplumu olmaktan çıkması, asgari ücretin insanca yaşayacak bir düzeye yükseltilmesi için aşağıdaki talepler etrafında mücadele yürütme kararlılığımızı kamuoyu ve emekçiler ile paylaşıyoruz.

Bütün ücretlere 1.000 TL iyileştirme yapılmalıdır! Ücretlerin asgari ücret kadar kısmı için 1.000 TL tutarında vergi ve pirim indirimi sağlanmalıdır. Bu destek Hazine tarafından karşılanmalıdır. Böylece bütün çalışanların ücretlerinde 1.000 TL iyileştirme mümkün olacaktır.

5 BİN 200 LİRA İSTENİYOR

Gerek yoksulluk sınırı gerek gıda fiyatları artışı ve gerekse ekonomik büyüme dikkate alındığında 2022 yılında asgari ücreti en az net 5.200 TL olmalıdır.

5 BİN 200 TL ASGARİ ÜCRET MÜMKÜNMÜ?

İşçisinden işverenine tüm kesimlerin gözü kulağı asgari ücrette beklerken 2022’de uygulanacak asgari ücrette önemli bir artışa gidilmesine yönelik çalışmalar yapıldığı her yapılan açıklamada belirtildi. Asgari ücret için 5bin 200 lira önerisi gündeme geldi. Peki size göre asgari ücret 5 bin 200 lira olabilir mi?

Asgari ücret toplantıları aralık ayının başında başlayacak ve yıl sonuna kadar sürecek. Nitekim Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, ciddi bir artış yapılacağının sinyalini vererek, asgari ücreti enflasyona ezdirmeyeceklerini belirtmişti. Prof. Dr. Sefer Şener asgari ücretin 5 bin 200 lira olup olmayacağı hakkında önemli açıklamalarda bulunmuştu. Bu doğrultuda Şener’in açıklamaları şöyle oldu:

“FORMÜLLER HAZIRLANIYOR”

“Asgari ücret oldukça yoğun bir kitleyi ilgilendiriyor. 7 milyona yakın kişi asgari ücretle çalışıyor. Daha üst kademelerdeki çalışanların maaşı da asgari ücrete göre değerlendiriliyor. Bu konuyla ilgili çok değişik öneriler var. Hükümet tarafından, işçi ve işveren tarafından formüller hazırlanıyor.

İşçi tarafında DİSK’in bir açıklaması var. Türkiye’deki şartlar gereği asgari ücretin geldiği boyut. Bunun refah artışının işçiye yansıması için DİSK bunun 5 bin 200 lira olmasını bekliyor. Peki asgari ücrette 5 bin 200 lira mümkün mü?

DEVLET ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYACAK

DİSK’in önerisi şu verginin tamamı devlet tarafından karşılansın diyor. 1400 liralık bir kesinti mevcut. Bu öneri ne kadar gerçekleştirilebilir. Bunu yapılan araştırmalarda göreceğiz. Şurası kesin. Devlet vergi aşamasında ve SGK prim paylarında bir destek göreceğiz. Devletinde bu işte elini taşın altına koyacağını görüyoruz.

Toplumun beklentisi enflasyonun üzerine bir zam konulması. Refah payı da eklendiğinde en azından beklenti yüzde 25’lerin üzerinde… ‘Bu oran şimdiden yüzde 25’in üzerinde gerçekleşecek’ diye biliriz. Enflasyon oranı bize bu rakamı gösteriyor. Bu işin bide işveren tarafı var . Asgari ücretlini 4 bin 203 lira işverene maliyeti var.

“TOPLUMUN HUZURU AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİ”

İşveren cephesinden SGK prim paylarında vergi oranlarında bir indirim istiyor. Devlet belli oranlarda feragat edecek. Hükümet asgari ücretliyi enflasyona ezdirmeyecek. Çalışanların bu süreçten pozitif çıkması toplumun huzuru açısından çok önemli.”