EkonomiGündem

Asgari ücretliler için flaş açıklama geldi: Cumhurbaşkanı Erdoğan, süresi gelmeden açıklayacak

Milyonların gözü kulağı Aralık ayında yapılacak olan asgari ücret tespit komisyonu toplantılarına kitlenmişken hükümet kanadından yapılacak herhangi bir açıklama da merakla bekleniyordu. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Yerel Yönetimler Başkanı Mehmet Özhaseki de dün yaptığı bir açıklamayla asgari ücrete yönelik umutları ve beklentileri arttırdı. Özhaseki, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın asgari ücretliler konusunda titiz davrandığını ve süresi gelmeden yeni ücretin açıklanacağını ifade etti.

Sandıklı Belediyesi’ni ziyaret eden Özhaseki, ziyaret sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. Beklentiler doğrultusunda asgari ücretlilerle ilgili açıklamalarda bulunan Özhaseki, “Cumhurbaşkanımızın net bir beyanatı var. O da hiçbir çalışanı, sabit ücretliyi, dar gelirliyi enflasyon karşısında zor durumda bırakmayacak. Haliyle Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda birçok çalışma yapılıyor. Bunlardan bir tanesi de asgari ücret ile ilgili.”

“Zannedersem çok kısa bir süre içerisinde bunu tamamlayacaklar. Daha süresi gelmeden Cumhurbaşkanımız asgari ücretin ne olacağını ilan edecektir. Bu konuda bizlerde bekliyoruz. Ama en azından herkesin tatmin edeceği iyi oldu elhamdülillah diyeceği bir ücretin olacağını ben tahmin ediyorum” ifadelerini kullandı.

Komisyon Ne Zaman Toplanacak?

Peki asgari ücret için görüşmeler ne zaman başlayacak? Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücretin tespitine ilişkin aralık ayının sonunu bekleme niyetinde olmadıklarını belirterek, “Aralık ayının başında başlarız, 1-2 hafta içinde bitiririz. Bu sefer erken bitirme eğilimindeyiz. Çünkü taraflarla, sosyal ortaklarımızla görüşüyoruz. Onlarla bir uzlaşma noktasına doğru gidiyoruz. Araştırmamızın ilk verileri de onlarla uzlaşabileceğimiz yönünde” dedi.

Diğer yandan Bakan Bilgin, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ilk toplantısının 1 Aralık’ta yapılacağını da açıkladı. 15 kişilik işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonunca yapılacak toplantı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğinde 1 Aralık’ta yapılacak ve yüz yüze gerçekleştirilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir