EkonomiGündem

Akaryakıt zammına EPDK ‘dur’ dedi! Benzin, motorin ve LPG’ye dev zam ertelendi

Art arda gelen zamlar sonrasında akaryakıt ürünleri çift haneli rakamlara ulaşınca, 3 haneli olan istasyon tabelalarında kriz çıktığı iddia edildi. Bundan dolayı son zammın ertelendiği de iddia edildi.

Türk Lirası’nın döviz kurları karşısındaki hızlı değer kaybı, pek çok üründe olduğu gibi akaryakıtta da zam dalgasına neden oldu. Geçen gün benzine 1 TL 1 kuruş, motorine 1 TL 5 kuruş ve otogaza 65 kuruşluk tarihi zam geldi ve otomobil sahipleri isyan etti. Meydana gelen bu zammın ardından benzin ve motorin fiyatları ortalama 9.70 TL ve 9.80 TL seviyelerine tırmanarak, 10 TL sınırına dayandı.

ARTIŞ ENGELLENDİ

Konu ile ilgili olarak dün sabah ise sektör kaynakları benzine 46 kuruş, motorine 45 kuruş, LPG’ye 25 kuruş daha zam geleceğini duyurdu. Bunun ardından EPDK’dan acil bir açıklama yapılarak zammın olmayacağı şu ifadelerle duyuruldu:

“Bugün akaryakıt fiyatlarında herhangi bir artış söz konusu değil”

Sözcü’den Taylan Büyükşahin’in aktardıklarına göre EPDK’nın yeni zam haberini yayınlamasına karşın sektör kaynakları zam kararının alındığını, ancak teknik altyapının yetersizliği nedeniyle bunun uygulanmadığını ifade ediyor.

TABELA KRİZİ İLE GÜNDEME GELİNMEK İSTENMEDİ

İstasyonlardaki akaryakıt fiyatlarının yer aldığı tabelaların büyük çoğunluğu tek hane ana rakam, iki hane de küsurat rakam şeklinde. Çift hanelere çıkacak olan rakamlardan dolayı sektörde tabela krizi yaşanacağı belirtilirken gelen zamlarla toplumda oluşan büyük tepkinin birde tabela kriziyle gündeme gelinmek istenmiyor.

Tabela sorunu dışında istasyonlardaki pompa ve yazarkasaların da çift haneli fiyatlar için yazılım güncellenmesi gerekiyor. Sektör, cihaz güncellemeleri için yetkili servislerden randevu alamıyor ve yoğunluk nedeniyle 20-25 gün sonrasına randevu verilebildiği iddia edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir