EkonomiGündem

Sıvı yağ fiyatlarında dev indirim yapıldı: O markette 130 lira olan 5 litre sıvı yağ 85 liraya satılmaya başlandı

Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından ayçiçek yağı ithalatının ihalesi yapılmıştı ve bu ihale sonucuna göre1 ton başına ayçiçek yağı fiyatı bin 471 dolar olarak belirtildi. Dolar/TL kurundaki sert dalgalanmaların ardından ayçiçek yağının fiyatının önümüzdeki günlerde yükselmesi bekleniyor. Bazı marketler ise zammı erkenden yaptı ve 5 litrelik sıvı yağ fiyatları 200 liraya kadar çıktı. Online alışveriş ile sıvı yağ fiyatlarını araştıran vatandaşlar gördüklerine inanamadılar. Bazı yerlerde 200 liraya, 130 liraya satılan 5 litre sıvı yağ bazı marketlerde de 85 liraya satılmaya başlandı.

ZAM GELMESİ BEKLENİYOR

Zam beklentisinin üzerine vatandaşlar zam gelmeden hemen önce indirimli olarak sıvı yağ satın almak istiyor. Türkiye’de 2021 yılında da ayçiçek yağı en fazla ithal edilen ürünler arasında yer aldı. Ayçiçek yağı fiyatlarının bu denli zamlanması dolara bağlı ithalat ve iç piyasada artan girdi maliyetlerinden kaynaklı olduğu belirtiliyor. Bilindiği gibi geçtiğimiz günlerde dolar kuru tarihi zirve yapmıştı. Bu yükselişten dolayı ayçiçek yağı fiyatları ilerleyen günlerde zam geleceği öngörülüyor.

FİYATLARDA DEV ZAM

Zam beklenirken vatandaşlar indirimli yağ fiyatlarını araştırmaya başladı. Zam gelmeden önce vatandaşlar alışverişlerini tamamlamak istiyor. Bazı yerlerde 5 litre yağ fiyatları 200 liraya kadar çıktı. Ancak bazı marketler ise dolar kuruna direnerek indirim yapıyor. Bu da 5 litrelik sıvı yağın 85 liraya satılması anlamına geliyor.

5 litrelik sıvı yağ 85 liraya satılıyor ancak sadece 1 adet alabiliyorsunuz. Bu doğrultuda satışlara kota getirilmiş oldu. Yağ fiyatları ise şöyle oldu:

2 Yorum

  1. Yalancılar 85 TL yağ reklamı veriyorsunuz sipariş de 86.99 çıkıyor yazık ya birde kota koymuşsunuz güzel ülkem ne hale geldi bu hale getirenlerin Allah belasını versin inşallah