EkonomiGündem

EPDK Başkanı açıkladı: Akaryakıt zamlarının ardından, “Fiyatlar düşecek” dedi

Araç sahibi olanlar son günlerde kurdaki rekor artış nedeniyle sürekli artan akaryakıt fiyatlarından şikayet ederek akaryakıt istasyonlarında kuyruk oluştururken Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz yakın dönem için müjdeyi paylaştı. Yılmaz, 2022’nin ilk yarısı bitmeden elektrikli otomobillerin şarj hizmeti için mevzuat altyapısının tamamlanacağını belirterek yaygınlaştıkça fiyatların düşeceğini açıkladı.

Yakın dönemde elektrikli otomobillerin hayatımıza daha çok dahil olacağını ifade eden Yılmaz şöyle konuştu:

“Düğmeye bastığımızda düzenlemeler çok kısa sürede olacak. Hedefimiz Türkiye’nin her tarafında, herkesin erişebileceği istasyon yapısını geliştirmek. Gerekirse birtakım sübvansiyon ve mecburiyetler getireceğiz” dedi. Önde gelen uluslararası şirketlerin, elektrikli araç pil teknolojisiyle ilgili olarak Türkiye’de yatırım yapacağını belirten Yılmaz, “Türkiye, gelecekte iyi bir enerji üssü olacak diye düşünüyorum. 1-2 yıl içerisinde Türkiye’nin her tarafında erişilebilecek noktaya gelmeyi hedefliyoruz” diye konuştu. Şarj istasyonlarının şebekeye getireceği ek yüke karşı altyapı yatırımı yapıldığını aktaran Yılmaz, “Önce ihtiyaç noktalarını belirleyeceğiz, kapasitelerine bakacağız. Kurulu gücümüz de bu ihtiyaca cevap verecek çünkü elektrikte gücümüz artıyor. Şarj istasyonlarının istihdam oluşturacağını da dile getiren Yılmaz, “Şarj istasyonunun her bir parçası için sanayi kurulacak.”

MALİYETLER AZALACAK

Yerli şarj istasyonu üretebilir seviyeye geldiklerini anlatan Yılmaz, “Yerli şarj ünitesi üreten firmalarımız var. Gelecekte bu önemli bir ihracat kalemimiz olacak. Örneğin bizim kuruma kurulmuş olan istasyon, güneşten besleniyor ve yerli” açıklamasını yaptı. Araç şarj ünitelerinin maliyetinin gücüne göre değiştiğini ifade eden Yılmaz, “2 bin dolarlık da 30 bin dolarlık da var. Seri üretime geçildiği takdirde bu maliyetler çok ucuzlayabilir. Yaygınlaştıkça fiyatlar düşecek. Şarj istasyonlarının çoğu evde olacak” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir